adscode

Okullarda güvenlik kamerası tartışması

Veliler, güvenlik kamera sayısının artmasını talep ederken bazı okullarda kameralar öğretmenlerin özel hayatını ihlal edecek seviyede...

Okullarda güvenlik kamerası tartışması
Eğitim

Okullarda, güvenlik amacıyla birçok alanda kamera bulunuyor. Veliler, kamera sayısının artırılmasını talep ederken eğitim sendikaları ise bazı okullarda kamera uygulamasının özel hayatın gizliliğini ihlal edecek seviyede olduğunu kaydediyor.

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre Ankara’da bazı okullardan konuyla ilgili şikâyetler geldiğini kaydeden Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) kameraların mevzuata uygun olup olmadığının denetlenmesi, güvenlik ihtiyacı sınırını aşan ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden durumların engellenmesi konusunda talepte bulunduklarını açıkladı. Şiddet olaylarının da artmasıyla okulda güvenlik kameralarının önemi bir kez daha anlaşıldı.Ancak bu noktada, okul binalarında her yere kamera koyulabilir mi, sorusu akıllara geliyor.

NEREDE OLUR?

Okulun koridorları, çevresi, yemekhane, spor salonları gibi herkesin kullandığı alanlarda kameraların olabileceğini belirten Avukat Sefa Karcıoğlu, “Öğrenciler ve öğretmenlerin güvenliği için okulda kamera şart. Ancak sınıfın içerisinde olmaz. Hem öğrenciye hem öğretmene baskı olur. Ayrıca öğretmen odalarında ve dinlenme alanlarında kamera olmaması gerekir. Tuvalet, banyo, soyunma odası, ibadethane, müdür, müdür yardımcısı gibi görevlilerin odalarında da kamera olmamalı” dedi.

AKILLI SAATLE DELİYORLAR

Bazı veliler ise ders sırasında ortam seslerini dinleme, gizli şekilde kamera kaydı alma özellikleri de bulunan akıllı saatlerle çocuklarını takip etmeye çalışıyor. Özellikle yan sanayi saatlerin ciddi güvenlik riskleri bulunduğunu belirten bilişim uzmanları çocuğun akıllı saatinin kontrolünü ele geçiren kişilerin, izinsiz ses veya görüntü kaydı yapabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Hukukçular ise çocukla beraber çocuğun çevresindeki arkadaşları ve öğretmenlerinin izinsiz ses ve görüntüsünü kaydedilmesinin yasal olmadığını aktarıyor.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)