adscode
adscode

Temel Bilimler Mezunlarına İş Garantisi Çalışması!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, YÖK'le üniversite sınavında ilk iki bine giren ve temel bilimleri seçen öğrencilere kamuda iş garantisi gibi konuları çalışacaklarını belirtti.

Temel Bilimler Mezunlarına İş Garantisi Çalışması!
Eğitim

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile çalışma yapıp, üniversite sınavında ilk bine, ilk iki bine giren ve temel bilimleri seçen öğrencilere kamuda iş garantisi gibi konuların üzerinde çalışacaklarını belirterek, bunların üniversitede asistanlık veya TÜBİTAK'ta sınırlı sayıda olmak üzere verilecek iş garantisi olabileceğini bildirdi.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Işık, öğrencileri meslek seçmeye yönlendiren en önemli motivasyonun, eğitimin sonundaki iş imkanları olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, maalesef temel bilimlerde iş imkanları oluşturmada çok başarılı olamadığını dile getiren Işık, böyle olunca da çok iyi öğrencilerin matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümleri yerine uygulamalı bilimlere kaydığını ifade etti. Fizik bölümünü tercih edecek ve bu alanda başarılı olabilecek öğrencinin, iş garantisi nedeniyle elektronik bölümünü, biyoloji veya kimya okuyacak çok iyi öğrencilerin, bunun yerine tıpı tercih ettiğini anlatan Işık, şunları kaydetti:

"Bunları yönlendiren en önemli motivasyon gücü iş bulma imkanı. Bu bizim açımızdan, temel bilimler açısından bir handikap. Biraz da toplumsal statü de... Önceden bir fizikçiye bir matematikçiye gösterilen saygının, şu an da aynı şekilde gösterildiğini söylemek mümkün değil. Şimdi biz üniversite sınavında dereceye girerek, temel bilimleri seçen veya bu bölümlerde çift anadal yapan öğrencilerimize 2 bin liraya kadar burs veriyoruz. Bunun da çözüm olmayacağını biliyoruz ama hiç değilse ilk etapta tercih edenlerin sayısını bir miktar artırdı. Önümüzdeki dönemde YÖK'le bir çalışma daha yapıp, üniversite sınavında ilk bine, ilk iki bine giren ve temel bilimleri seçen öğrencilere kamuda iş garantisi gibi bazı konuların üzerinde çalışacağız. Diyelim ki üniversitede asistanlık gibi, diyelim ki TÜBİTAK'ta sınırlı sayıda olmak üzere iş garantisi gibi..."

'Kıymet nedrettendir'

YÖK'ün, belirli bir sayının altında tercih edilen devlet üniversitelerindeki programlara kontenjan vermeme kararını da değerlendiren Işık, söz konusu bölümlerin kapanmasının doğru olduğunu ifade etti. "Kıymet nedrettendir" diyen Işık, arz çoğalınca, kıymetin düştüğünü söyledi.

'Lise öğretmenleri fen fakültesi mezunlarından olacak'

Temel bilimleri seçen öğrencilerin şu anda dile getirdikleri bir problemin de öğretmenlik olduğunu belirten Işık, yeni öğretmen strateji belgesinde bu konuya yer verildiğini açıkladı.

Bundan sonra, ilköğretimlerde çalışacak öğretmenlerin eğitim fakültelerinden, liselerde çalışacak öğretmenlerin ise fen edebiyat fakültelerinden mezun olanlardan seçileceğini anlatan Işık, "Tabii pedagojik formasyon almak kaydıyla, o doğru bir şey. Lise öğretmeninin fen fakültesi mezunu olmasının getireceği bir derinlik olur" dedi.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)