adscode
adscode

ÜNİVERSİTELİLER KADINLAR İÇİN BİRLEŞTİLER

Üniversite öğrencileri Türkiye’nin kadınları için bir araya geldi

ÜNİVERSİTELİLER KADINLAR İÇİN BİRLEŞTİLER
Üniversite
Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin kadınlara yönelik şiddeti sona erdirmek için başlattığı ‘Dünyayı Turuncuya Boyayalım’ etkinlikleri çerçevesinde İzmir’de ilk kez dört üniversite ve bir lise konuya dikkat çekmek için bir araya geldi. Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen çalıştayda kadına yönelik şiddeti önlemek için bir manifesto üzerinde çalışan Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Bahçeşehir Koleji Güzelbahçe Kampüsü’nden öğrenciler kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel şiddet olarak tanımlanmasını eleştirerek konuyu tüm yönleriyle tartışmaya açtılar.

MANİFESTO BM’E GÖNDERİLECEK

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından 2008 yılında başlatılan UNITE (BİRLEŞİN) Kampanyası ile dünyanın her yerinde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve sona ermesi için farkındalık yaratılması hedeflendi. ‘Dünyayı Turuncuya Boyayalım’ sloganıyla çeşitli etkinliklerin düzenlendiği kampanyaya bu yıl Yaşar Üniversitesi de destek verdi. Selçuk Yaşar Kampüsü’nde bir araya gelen 36 öğrenci 07 Aralık’ta Birleşmiş Milletlere sunulmak üzere bir manifesto üzerine çalıştılar. Birleşmiş Milletler Uzmanı Zeliha Ünaldı da telefonla bağlanarak gençlerin sorularını yanıtladı.

KAMPÜSTE TURUNCUYLA DİKKAT ÇEKECEKLER

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olan kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için ‘Dünyayı Turuncuya Boyayalım’ etkinlikleri kapsamında kampanyanın İzmir ayağına dahil olduklarını dile getiren Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, kampanyaya katılan üniversite ve lise öğrencileri ile de farkındalık yaratılacağını ifade etti.  Toker, “Öncelikle kadına yönelik şiddetin üçüncü sayfa haberlerinden kurtularak toplumsal tartışma gündemine alınması hedeflendi. Öte yandan üniversitede turuncu rengi  sınav kağıtlarında kullanılacak, ayrıca  kampüs röportajları ile de konuya dikkat çekilecek” dedi. 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)