adscode

Yaşar Kemal, yeni kuşaklara anlatılacak

Darüşşafaka Cemiyeti ve Yaşar Kemal Vakfı, yaptıkları iş birliğiyle, Yaşar Kemal’in kişiliğinin ve edebiyatının özündeki doğa ve insan sevgisini, insani değerlere bağlılığını yeni kuşaklarla paylaşmaya yönelik proje ve etkinliklere ağırlık verecek.

Yaşar Kemal, yeni kuşaklara anlatılacak
Eğitim
Güncelleme : 01-Mar-22 21:48

Yaşar Kemal’in hayattayken ön hazırlıklarını yaptığı bu iş birliğini hayata geçirirken; 26 Şubat 2022 günü düzenlenen Öğretmen Forumu’nda katılımcılar deneyim ve görüşlerini paylaşarak ortak bir yol haritası oluşturmak için katkıda bulundular.  

Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ve bu iş birliğinin öncülerinden Davut Ökütçü’nün açılış konuşmalarını, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Yaşar Kemal’e saygı konuşması izledi. 

Prof. Dr. Levent Yılmaz, Doç. Dr. Cihan Erdönmez, Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ve Zülfü Livaneli toplantıda aktarılan görüş ve deneyimleri kendi katkılarıyla zenginleştirdiler.  

Yaşar Kemal’in Darüşşafaka’yla hep güçlü bir gönül bağı vardı 

Gerçekleştirilen anma etkinliğinde, Yaşar Kemal’in yazar, gazeteci ve şair kimliğinin yanı sıra 1940’lı yıllarda Adana’nın Bahçeköy'ünde öğretmenlik yaptığını ve yaşamı boyunca da öğretmenlik anılarını sevgiyle, özlemle paylaştığını, kısaca Yaşar Kemal’in hayatında eğitimin her zaman bir tutku olduğunu ifade eden Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Yaşar Kemal’in sözlü vasiyetini yerine getirmek için bir araya geldiklerini belirtti. Yaşar Kemal’in, "Öğretmenlerin bir milleti ayakta tutabilmek için savaşı, kahramanca bir savaştır. Bir milletin onurunu, kültürünü, tekmil varlıklarını ayakta tutabilmek için. İnsan soyunu, bunca korkunç zorluklar içinde savaşarak, onurlandıran bir insan bölüğüdür Türk öğretmenleri” yazısını hatırlatan Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Yaşar Kemal’in Darüşşafaka ile hep güçlü bir gönül bağı olduğunun altını çizdi. Onun dünyaya, insana, doğaya sevgi ve saygıyı aşılayan eğitim özlemiyle, eğitimde fırsat eşitliği misyonu doğrultusunda nice çocuğun yolunu açan ve yaşamlarını değiştiren Darüşşafaka’nın eğitim anlayışının çok örtüştüğünü de ifade etti. 

“Edebiyatla, sanatla dünyayı derinlemesine ve tadına vararak sevecek, gençlerle birlikte daha güzel, daha insanca bir dünyaya birlikte katkı yapalım” çağrısında bulunan Ayşe Semiha Baban Gökçeli, değerli öğretmenlerin edebiyatı ve sanatı öğrencilerin yaşamlarına katarken kullandıkları yöntem, deneyim ve görüşlerinin Darüşşafaka Cemiyeti ve Yaşar Kemal Vakfı iş birliği yol haritasını çıkarmak için kendilerine destek olacağını dile getirdi.  

Çocuklarımızı zengin kültürel geçmişimizle buluşturacağız 

Yaşar Kemal’in üretici ve dönüştürücü yönünün bu iş birliğine ilham olmasını canıgönülden dilediğini belirterek sözlerine başlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Yaşar Kemal’in bu coğrafyadaki izi, Darüşşafakalı çocuklarımızı zengin kültürel geçmişimizle buluşturacak. Yaşar Kemal’in kalemiyle hayat verdiği yoksul halkın çocuklarının yolunu eğitimle açan bir Cemiyet olarak, 1863'ten bu yana insanımızın kaynaklarıyla binlerce çocuğumuza yeteneklerini keşfedip geliştirebilecekleri eğitim olanağı sunuyor ve yeryüzünde başka örneği olmayan bir eğitim hareketine imza atıyoruz” dedi. 

Yaşar Kemal’in özgürlük, eşitlik, insan ve doğa sevgisi, kültürel farklılıklara saygı ve sahiplenme değerleriyle Darüşşafaka Cemiyeti değerlerinin benzerliği, iki kurumu “Ortak Akıl, Ortak Gönül” söylemiyle bir araya getirdi. 

Yaşar Kemal Vakfı’nın amaçları ile Darüşşafaka’nın eğitim felsefesinin örtüşmesi; Vakfın gençlere katmak istediği zenginlikleri, Darüşşafaka’nın öğrencilerinin yaşamlarına katması bu iş birliğinin başlangıç noktasını oluşturdu. 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Darüşşafaka olarak, bir yandan ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, diğer yandan da bizlere emanet edilen değerlere sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bu değerli iş birliğinde, Darüşşafaka’ya katkıları için huzurlarınızda Yaşar Kemal Vakfı’na ve projede görev alan herkese kurumumuz adına, en derin şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Edebiyatı ve sanatı gençlerin hayatlarının bir parçası haline getireceğiz 

Yaşar Kemal Vakfı ve Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye’de yürüttükleri tüm işlerinde, projelerinde ve attıkları adımlarda benzer vizyon ve amaçlarla hareket ediyor. Yaşar Kemal’in özgürlük, eşitlik, insan ve doğa sevgisi, kültürel farklılıklara saygı ve sahiplenme değerleriyle Darüşşafaka Cemiyeti’nin değerleri örtüşüyor. 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile öğretmenler Yaşar Kemal’in insan ve doğa sevgisinde buluştular 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve öğretmenlerin katıldığı etkinlikteki sunumlar Yaşar Kemal’in dünyaya, insana ve doğaya sevgisinin örneklerini göstererek; insanı insan yapan temel değerleri ve insandaki yaratıcılığı diri tutan, insana yaşama gücü veren önemli yaşam kaynaklarını hatırlattı. 

Edebiyatı ve sanatı hayatlarının bir parçası haline getirme gereğinin farkında olan öğretmenler, eğitime tutkuyla bakan Yaşar Kemal’in doğaya bakışının günümüz dünyasında ne kadar gerekli olduğunun da altını çizdiler.  


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)