adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

1 Kasım seçimlerinde şaşırtan sürprizler

1 Kasım seçim sonuçları birçok sürprizi de beraberinde getirdi.

1 Kasım seçimlerinde şaşırtan sürprizler
Türkiye'den Haberler
Seçim öncesinde AK Parti’nin oylarının birkaç puan yükselmesi bekleniyordu. Ancak yüzde 8'lik bir artış, seçimin en büyük sürprizi oldu.
 
Bu sürprizle bağlantılı olarak, AK Parti tam 14 şehirde de, milletvekilliklerinin tümünü kazanarak, "tulum" çıkardı.
 
AK Parti, 7 Haziran'da sadece 6 ilde tüm vekilleri kazanmıştı. 1 Kasım seçimlerinde ise şu illerdeki tüm vekillikleri kazandı: Bayburt 2, Çankırı 2 , Düzce 3, Erzincan 2, Karabük 2, Rize 3, Karaman 2, Kırşehir 2, Elazığ 4, Kilis 2, Aksaray 3, Nevşehir 3, Kastamonu 3, Yozgat 4, Kütahya 4.
 
1) Doğu ve Güneydoğu'da AK Parti’nin çıkışı
 
AK Parti’nin Güneydoğu’da hem oyları, hem de vekil sayısı arttı. Van ve Diyarbakır gibi iki büyükşehirde AK Parti, birer vekil fazla çıkardı. Güneydoğu'da nispeten küçük illerde de AK Parti’nin oy oran artışı yüzde 10'lara yaklaştı.
 
2) MHP kilit isimlerini Meclis'e sokamadı
 
1 Kasım'da, en büyük şoku yaşayan parti ise MHP oldu. MHP, 7 Haziran'da çıkardığı 80 vekilin neredeyse yarısını kaybetti. MHP için "kötü sürpriz" ise, partinin kilit isimlerinin TBMM dışı kalmaları oldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Eskişehir'den seçilemedi. 7 Haziran sonrasında MHP'nin TBMM Başkan Vekili olarak seçtiği Koray Aydın da, Trabzon'da milletvekili olacak yeterli oyu alamadı. MHP'den seçilemeyen bir başka önemli isim ise, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz. Yılmaz, Uşak'tan MHP 1. sıra adayı olarak 7 Haziran'da Meclis'e girmeyi başarmıştı. 1 Kasım'da TBMM dışı kaldı.
 
3) En büyük sürpriz Ardahan'da
 

Seçimlerde en büyük sürprizlerden biri Ardahan'da yaşandı. Ardahan'da HDP, 7 Haziran seçimlerinde 1. parti idi, 1 Kasım'da 3. parti oldu. CHP'nin bu kentteki sürprizi ise, IŞİD'in kaçırarak 48 gün rehin tuttuğu Musul Eski Başkonsolosu Öztürk Yılmaz oldu. Yılmaz, seçim bölgesi olan Ardahan'da CHP'nin oyunu, Türkiye ortalamasının çok üstünde yükseltti. CHP' 7 Haziran'da Ardahan'dan vekil çıkaramamıştı. 1 Kasım'da ise Öztürk Yılmaz, CHP listesinden Ardahan vekili olarak Meclis'e girmeyi başardı.
 
4) Kılıçdaroğlu, memleketinden vekil çıkardı
 
CHP'nin seçim performansı konusunda dikkat çeken bir başka unsur ise Tunceli'de yaşandı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi olan Tunceli'de, 7 Haziran'da CHP vekil çıkaramamıştı. Ancak 1 Kasım'da bu ildeki oylarını büyük ölçüde arttıran CHP, Tunceli'de Gürsel Erol'u TBMM'ye taşıdı. CHP, üç büyük şehirde oy arttırırken, bu oy artışı 7 Haziran'a göre, İzmir're CHP'ye ek iki vekil olarak yansıdı. Büyük iller dışında ise CHP, ortalama yüzde 1 oy kaybetti.
 
5) HDP 1 milyon oy kaybetti
 
HDP açısından olumsuz sürpriz ise, güçlü olduğu Doğu ve Güneydoğu’da oy kaybetmesi idi. HDP, 7 Haziran seçimlerine göre 1 Kasım'da 1 milyondan fazla oy kaybetti. Ancak en büyük kayıplar, 7 Haziran'da çok güçlü olduğu Bitlis, Muş, Ağrı ve Bingöl'de yaşandı. HDP bu illerde yüzde 11 ile en çok oy kaybettiği iller oldu. Büyükşehir olan Van'da ve Diyarbakır'da HDP'nin kaybı yüzde 7 oldu. HDP, Şanlıurfa'da hem oy, hem de AK Parti’ye bir vekil kaptırdı.
 
6) Saadet VE BBP ayrıldı; sandıkta dağıldı
 
1 Kasım seçimlerinin mağluplarından biri de, 7 Haziran'da  seçim ittifakı yapan Saadet Partisi ve BBP oldu.  İki partinin ittifakı, Saadet çatısı altında girdikleri 7 Haziran'da yüzde 2.7 oy almışlardı.  1 Kasım'da ayrı ayrı seçime giren Saadet Partisi yüzde 0.68, BBP ise yüzde 0.54 oy aldı.

acunn.com
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)