adscode
adscode

Bakan Selçuk'a yüz yüze sınav mektubu!

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA, Yüz yüze sınavlarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a açık mektup yayınladı.

Bakan Selçuk'a yüz yüze sınav mektubu!
Eğitim
Güncelleme : 23-Feb-21 17:35

Yüz yüze sınavların iptal edilmesi ya da ileri bir tarihe ertelenmesi için liseli gençlerimiz günlerdir kampanya yürütmektedir. Lise sınavlarının iptal edilmesi ya da uygun bir tarihe ertelenmesi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bir açık mektup yazdım.

 
 
Yıldırım KAYA
CHP Ankara Milletvekili
22 Şubat 2021
 
MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’A AÇIK MEKTUP
 
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yapılacağını açıkladığınız yüz yüze sınavların iptal edilmesi ya da ileri bir tarihe ertelenmesi için liseli gençlerimiz günlerdir kampanya yürütmektedir.
 
Son olarak lise öğrencilerine, “Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik.” açıklamasını yaptınız.
 
Sayın Ziya Selçuk, yüz yüze sınavları yapma gerekçesi olarak, öğrencilerin çalışma yükünün artacağını ve gelecek yıllara sorunların birikeceğini söylüyorsunuz. Oysaki öğrencilerin sınavları iptal ya da erteletme taleplerinin gerekçeleri çok hayatidir! Pandemiden kaynaklı sağlık sorunları ve uzaktan eğitimle daha da derinleşen eğitimde fırsat eşitsizliği temel gerekçeleridir.
 
Milli Eğitim Bakanlığımızın sınav yapma gerekçeleri, lise öğrencilerinin sınavları iptal ya da erteletme gerekçelerinin yanında dayanaksız kalmaktadır.
 
Lise öğrencilerinin yüz yüze sınavlar iptal edilsin ya da ertelensin talebi, yaşanacak mağduriyetleri de gözler önüne sermektedir.
 
• İnterneti, bilgisayarı, televizyonu olmayan milyonlarca öğrenci; “Eğitimde fırsat eşitsizliğinin mağduruyuz.” diyorlar.
• “Yüz yüze sınav, yüz yüze eğitime erişemeyen öğrencilerin başarı ortalamasını düşürerek daha da mağdur edecek.” diyorlar.
• “Özel ders alanla, dağ başında uzaktan eğitime erişmeye çalışan öğrencinin aynı sınava girmesi hakkaniyetli mi?” diyorlar.
• “Mutasyona uğrayan Covid-19 şimdi daha bulaşıcı ve daha öldürücüdür. Ailelerimize virüs taşımak istemiyoruz.” diyorlar.
• “Öğretmenlerimiz ve diğer okul çalışanları aşılanmadı, herkes risk altında olacak.” diyorlar.
• “Derslik ihtiyacı giderilmediği için Bilim Kurulu’nun açıkladığı 15 kişilik sınıf mevcutları da sağlanamadı.” diyorlar.
Ortada duran can yakıcı bir gerçek daha var ki o da sosyal devletin, uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilere anayasal hakları olan eğitim desteğini vermemiş olmasıdır.
 
Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz uzaktan eğitimin yükü altında hem maddi hem de psikolojik olarak ezilmiştir. Yaşanan olumsuzlukların üstüne, yüz yüze sınav yapmak sorunları çözmeyecek; aksine ömür boyu sürecek mağduriyetlerin sebebi olacaktır.
 
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk siz bir eğitim bilimcisiniz, siz bir öğretmensiniz… Liseli gençlerimizin haklı taleplerine duyarsız kalmamalısınız. Lise sınavları iptal edilmeli ya da uygun bir tarihe ertelenmelidir.
 
Gençlerimizin gelecek hayallerini hep birlikte diri tutma dileğiyle, saygılarımı sunar, sağlıklı günler dilerim.
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)