adscode

Bu Film Yüreklere Seslenecek

Suriye halkı bin günü aşkın süredir bitmeyen çatışmaların içinde yaşıyor. Yeryüzü Doktorları, sağlık sisteminin çöktüğü ve ciddi boyutlarda ilaç sıkıntısının baş gösterdiği Suriye’deki durumun ciddiyetine…

Bu Film Yüreklere Seslenecek
Haber TV
Suriye’de devam eden savaş üç yılı geride bırakırken ülkede sağlık, eğitim, güvenlik gibi kamu hizmetleri büyük oranda verilemiyor. Suriye’de devam eden çatışmaların arasında kalan yaralılara sağlık sistemi çöktüğü için erken müdahale yapılamıyor. “Sana İhtiyacım Var” kampanyası kapsamında bölgeye 100.000 ilkyardım çantasının gönderilmesi için çalışmalarını hızlandıran Yeryüzü Doktorları bir de tanıtım filmi hazırladı. Jordana Maurer imzalı film ile Suriye’deki durum ve kampanyanın içeriğini çarpıcı bir şekilde izleyiciye ulaşacak.


100.000 İlkyardım Çantası…
Savaşın acı bilançosu 130 binin üzerinde can kaybı. Araştırmalara göre 12,9 milyon insan yemek, su, sağlık ve barınma gibi temel hizmetlere ulaşamıyor. Suriye’de yaşanan iç savaş süresince güvenli olmayan bölgelerde yaşayan halk güvenli bölgelere doğru göç ederek hayatlarını kurtarmaya çalışıyor. Çatışma arasında kalan yaralılara ilk müdahaleyi bulundukları bölgede sağlık merkezi ya da ambulans olmadığı için çevredeki insanlar yapıyor. Gerek malzemelerin yetersizliği gerekse de ilkyardım bilgisi eksikliği nedeni ile de müdahaleler doğru yapılamıyor.  
Suriye’ye Yeryüzü Doktorları üzerinden ilkyardım çantası göndermek isteyenler, www.yeryuzudoktorlari.org sitesinden online bağış yapabiliyor. Sitede yardım sepeti üzerinden kredi kartı ile ya da belirtilen banka hesap numaralarına bağış yapılabildiği gibi Türkiye’deki tüm operatörlerden 6612’ye ilkyardım yazıp SMS gönderilerek Suriye halkına yardım ulaştırılabiliyor. 15 TL değerinde 1 çanta bağışlamak için 3 SMS göndermek yeterli.
Sağlıkta kalıcı çözümler için ihtiyaç duyulan her yerde… Yeryüzü Doktorları çatışmaların başladığı andan itibaren bölgeye 25 Milyon TL’nin üzerinde tıbbi malzeme ulaştırdı. Bölgede zor koşullarda yaşayan Suriyelilere kalıcı sağlık çözümleri için de çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmalar kapsamında Yeryüzü Doktorları, Suriyeli hasta ve yaralıların tedavisi için Hatay Yayladağı ilçesinde bir sağlık yardım istasyonu kurdu. Sağlık yardım istasyonu içerisinde bir de eczane hizmet veriyor. Yeryüzü Doktorları, Lübnan’a giriş noktası olan Whade Khaled bölgesinde yaralılara müdahale ederek ateşli silahlarla yaralananları en uygun hastanelere sevk edebilmek amacıyla bir triaj merkezi ve yine Lübnan’da Suriyeli Mültecilere ücretsiz hizmet veren tek hastaneye laboratuvar ve kan bankası kurdu.
Yeryüzü Doktorları, Suriye’nin içerisinde temiz su bulma ve barınma sıkıntısı çeken siviller için de bir proje başlattı. Proje kapsamında 4.800.000 adet su temizleme tableti, 1.475.760 adet su temizleme torbası, 200 adet su temizleme ünitesi ve 2 çadır Suriye’nin içerisinde ihtiyaç duyulan yerlere gönderildi.
Yeryüzü Doktorları Suriye için yürüttüğü projeler kapsamında daha önce ateşli silahlarla yaralanan sivillere yerinde ve anında müdahale edilebilmesi için içerisinde 73 kalem cerrahi malzeme bulunan, 22 kg ağırlığında ve bir ekibin bir bölgede günde 3 ameliyat gerçekleştirmesini mümkün kılan çantalar hazırladı ve Suriye içerisinde dağıttı.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)