adscode

"Cumhurbaşkanı üniversitelere, kalitesizsiniz, dedi"

Cumhurbaşkanının “Öğrencinin ayağına üniversiteyi getiriyoruz” sözlerine CHP’li İrgil’den tepki geldi: “Eğitim kalitesi yoksa her kentte üniversitenin anlamı yok!”

 "Cumhurbaşkanı üniversitelere, kalitesizsiniz, dedi"
Eğitim
Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında üniversitelerde yaşanan sorunları dile getirerek rektörlerin keyfi tutumlarına dikkat çekti.

“Yüksek düzeyde eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma ortamının en üst makamında oturan ama husumet güderek öğretim üyelerine iftira atan rektörleri, akrabalarını işe yerleştiren çiftlik kahyası zihniyetiyle görev yapan rektörleri kınıyorum” diyen İrgil, bazı üniversiteleri de kamuoyuna şikayet etti.

İrgil, “Kapatılan vakıf üniversitelerindeki mağduriyetlere ilişkin çalışmalarımız sırasında gördük ki, öyle bazı üniversiteler ve öyle rektörler var ki, Türkiye’deki üniversite eğitiminin utanç tablosu. Kapılarında üniversite yazıyor ama yönetimler lise düzeyinde” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI DA KALİTESİZLİĞİN FARKINDA

İrgil, Cumhurbaşkanının akademik yılın açılış törenindeki konuşmasına dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanı, YÖK’ten bağımsız bir kalite kurulu kurulmasını istiyorum, dedi. Ne demek bu? ‘Çok kalitesizsiniz’ demek. O da farkında kalitesizliğin” diyerek şöyle devam etti:

“Her kente üniversite kuruyorsunuz, ‘öğrencinin ayağına üniversiteyi getiriyoruz’ diyorsunuz. Her mahallede ilköğretim okulları olması gereklidir ama kampus hayatı geçirenler, üniversite atmosferini bilenler üniversitelere aynı izanla yaklaşmamalıdır. Bu yaklaşımın millete hizmetle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ama bu iktidarın millete hizmetten anladığı iki çimento bir harç al sana yol, köprü, baraj. İki gün sonra yol çöker, köprünün ayağında hasar olur, baraja su dolmaz ama yaptık mı yaptık! Kaliteye, niteliğe bakan yok. Tıpkı senelerdir devlet içinde liyakata bakılmadı gibi.”

BU ÜNİVERSİTELER KÖTÜ ÖRNEK

İrgil, bazı üniversiteleri ve yanlış uygulamaları da şöyle sıraladı:

“Abdullah Gül Üniversitesi, 65 bin öğrencinin YÖK kararıyla yerleştirilmeleri sürecinde, bu çocukların çatıları altında olmasından duydukları rahatsızlığı ‘Daha düşük eğitim veren okullara gidin, burada okursanız zaten derslerden geçemezsiniz’ sözleriyle ifade eden bir rektör yardımcısına sahip.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde çocukları ÖSYM ile kazandığı okulun kapatılması nedeniyle bir öğretim üyesi hakkında FETÖ ile bağlantısı bulunup bulunmadığına dair inceleme başlatan rektör keyfi tutuma, husumet duygularına esir olmaya bir örnektir. Uludağ Üniversitesi’nde rektör, yandaş/FETÖ’cü olduğu bilinen öğretim üyelerini göreve getirirken, FETÖ’cü olmayan öğretim üyelerini göreve getirmemektedir.

Bursa Teknik Üniversitesi’nde hakkında soruşturma açılan bir memura savcı zihniyetiyle ifade aldıran rektörü kınıyorum. Soruşturma kapsamında özel hayatı sorgulamak doğru değildir, kabul edilemez.

Yine çocuklara türlü zorluklar çıkaran Gaziantep üniversitenin yöneticileri de ayrıştırıcı bir yaklaşıma sahipler.

Harran, Pamukkale ve Bolu Üniversiteleri’nde statüleri 33A’dan 50 D’ye dönüştürülen ÖYP araştırma görevlilerinin geri çağrılma işlemleri YÖK tarafından çıkarılan genelgeleri işleme koymuyor, ‘YÖK ve genelgeleri bizi bağlamaz’ diyor.”

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)