https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

‘İnek Duası’na soruşturma

Bir öğrencinin imam kılığında yaptığı İnek Duası’na gösterilen tepkilerden sonra Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, inceleme başlatıldığını duyurdu.

‘İnek Duası’na soruşturma
Üniversite
Güncelleme : 18-May-22 17:17

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yaklaşık 90 yıldır kutlanan İnek Bayramı, tartışmalara neden oldu. Bayram kapsamında bir öğrencinin imam kılığında yaptığı İnek Duası’na gösterilen tepkilerden sonra Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, inceleme başlatıldığını duyurdu. İnek Duası’nın fakülte ve üniversite ilkeleriyle bağdaşmadığını belirten Rektörlük, “Hem disiplin hem de adli inceleme başlatıldı” dedi.

Mülkiyeliler Birliği ise kararın hukuk devleti ve akademik özgürlüklerle bağdaşmadığına dikkat çeken bir açıklama yaparak incelemeye tepki gösterdi. İnek Bayramı’nın Mülkiye’nin geleneği olduğunun aktarıldığı açıklamada şunlar kaydedildi: “Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilkeleri ise bu köklü tarihten, akademik birikiminden, eleştirel, mizah dolu ve hicivle beslenen değerlerinden oluşmaktadır. Bu tarihi yok sayarak kendince ilke belirleyenlere önerimiz, SBF-Mülkiye’nin Akademik Kurul kararları ve açıklamalarına bakmalarıdır. Daha önce de 2016 yılı İnek Bayramı’nda ‘dua’ okuyan ve ‘imam’ olan üyemiz hakkında dava açılmış, 2022’de bu davadan beraat etmiştir.”

OZAN ÖMER KADÜKER / MİLLİYET


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)