adscode
adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

İşsizliğin çaresi doğru yönlendirme

İşsizlik yine tavan yapmış!

İşsizliğin çaresi doğru yönlendirme
Milliyet Diyalog

Neden? Çünkü on binlerce mezunu olan fakültelere hâlâ öğrenci almaya devam ediyoruz.

Tanımlanmış ve eğitimi yapılan meslek çeşitliliği bizde bin, Batı’da 14 bin! Yani onlardaki meslek yelpazesi, bizdekinden 14 kat daha fazla! Onlar istedikleri mesleği seçerken, biz olanı seçmeye zorlanıyoruz...

 

Mezun olan herkese istihdam sağlayacak yeni bir eğitim sistemi ve insan gücü planlaması kesinlikle şart!

Ve bu, o kadar da zor değil.

Yeter ki istensin!..

Rekor kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) rakamlarına göre, işsizlik oranı ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 3.9 puan artışla yüzde 14.7 oldu.

Söz konusu dönemde, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 259 bin kişi artarak, 4 milyon 668 bin kişiye çıktı.

İşsizlik oranı ocakta bir önceki aya göre 1.2 puan arttı. Tarım dışı işsizlik oranı ise 4.1 puanlık artışla yüzde 16.8 olarak tahmin edildi.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 6.8 puan yükselerek yüzde 26.7 oldu. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda ise 3.9 puan artışla yüzde 15 olarak gerçekleşti...

Genç işsizler

Genç işsizlerin hele ki üniversite mezunu genç işsizlerin sayısı hızla artıyor.

Ama buna rağmen ciddi bir üniversite reformu gerçekleşmiş değil. Her yıl 300 bin kontenjan boş kalmasına ve yine her yıl on binlerce öğrenci öğrenim gördüğü üniversiteyi bırakmasına rağmen yeni üniversiteler açılıyor.

Peki, niye?

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)