adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Kışa damga vuran 3 virüs hız kesmiyor

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de göz açtırmayan grip salgını sürüyor. Grip bu yıl karşımıza değişik türleriyle çıkıyor.

Kışa damga vuran 3 virüs hız kesmiyor
Sağlık
Özellikle son günlerde kıtalar arası bir salgına dönüşebilen influenza A ailesinden H1N1 ve H3N2 ile influenza B virüsü pek çok kişinin ilk kez karşılaştığı hastalıklar oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın araştırması Ocak ayında gribe yakalananların sayısında artış olduğunu ortaya koydu. 179 hastadan alınan numunelerde her üç numuneden ikisinin grip olduğu belirlendi. Numunelerin 37’sinde halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1, 64’ünde H3N2, 7’sinde influenza B virüsü tespit edildi. Pozitiflik seviyesi yüzde 60 olarak kayıtlara geçti. Grip sezonu başlangıcından bu yana 6 bin 681 numunenin yarıdan fazlasında grip pozitifliğine rastlandı. 

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök, influenza virüsünün çok kolay ve hızlı bulaştığını vurgulayarak, bulaştırıcılığın 7 gün boyunca devam ettiğini söylüyor. Dr. Sezen Özkök, kışa damgasını vuran grip virüslerini anlattı. 

İNFLUENZA A KOLAY BULAŞIYOR

Üç farklı influenza virüsünden biri olan influenza A; domuz, at, kuş ve deniz memelilerinin yanı sıra insanlarda da hastalık yapıyor. Influenza A’nın H1N1, H3N2, H5N1 gibi alt tipleri bulunuyor. Alışılagelenin dışında yeni bir antijenik yapıya sahip olan ve bu nedenle insanlarda bağışıklığın söz konusu olmadığı H1N1, kısa sürede hızla yayılarak kıtalar arası bir salgına dönüşebiliyor. Özellikle risk grubunda bulunan hastalarda ağır seyreden influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşıyor. Öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların yanı sıra hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar yoluyla bulaşıyor. 

TOKALAŞTIKTAN SONRA ELİNİZİ YIKAYIN

Örneğin; eline aksıran bir hastanın başka bir kimseyle tokalaşması ve o kimsenin elini ağzına götürmesi temas ile bulaşmanın en iyi örneğini oluşturuyor. Virüs bulaştıktan 1-4 gün sonra duyarlı kişide semptomlar başlıyor. Dr. Sezen Özkök, belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcılığın devam ettiğini belirterek “Hastada ani yükselen yüksek ateş, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, halsizlik, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları ve mide şikayetleri (çocuklarda daha yaygın) ile karşımıza çıkabilir” diyor. Hastalık 2 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş üzerindekiler, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha ağır seyrediyor. Risk grubu dışındaki kişilerin de üç günden fazla ateş olması halinde mutlaka hastaneye başvurması gerektiğini belirten Dr. Sezen Özkök, ilacın doktor tavsiyesi ile kullanılmasının şart olduğunu söylüyor.

Influenza B, sadece insanda hastalık yapıyor. Influenza B’nin alt tipi bulunmuyor. Okul çağındaki çocuklarda sık görülen influenza B’nin belirtileri hafif seyrediyor. Influenza C ise domuzlarda ve insanlarda görülüyor. Nezleye yol açıyor. 

GRİP VİRÜSLERİNDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

• Tokalaşmak zorunda kalırsanız mutlaka elinizi yıkayın.
• Öpüşme ve sarılmalardan kaçının. 
• Ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkayın.
• Kapalı ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durun. 
• Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.
• Hasta kişi ile aynı ortamda bulunursanız tıbbi maske kullanın.
• Bol sebze ve meyve tüketin.
• Bol sıvı almaya özen gösterin.
• Her yıl sonbaharda grip aşısı olun. Ancak Guillain Barre Sendromu geçirenler, yumurta alerjisi olanlar, daha önce aşıya karşı ciddi reeaksiyon geliştirenler ve ciddi hastalık durumu olanlarda aşıdan kaçınılmalı.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)