adscode
adscode

Okul kantininde ‘askıda simit’

Zonguldak'taki bir devlet okulunda çocukların simide dahi ulaşamadığı ve askıda simit uygulamasına geçildiği ortaya çıktı.

Okul kantininde ‘askıda simit’
Eğitim

Zonguldak Ereğli’de bulunan Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi’nin kantininde “askıda simit” uygulaması başlatıldı. Bu uygulamanın “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) protokolü kapsamında oluşturulan “Değerler Eğitim Kulübü” tarafından yapıldığı ve bu kapsamda öğretmenlerin velileri bilgilendirmesinin talep edildiği belirtildi.

Öğretmenlerin velilere göndermesi için hazırlanan metinde şu ifadeler yer alıyor:

“Değerler Eğitimi Kulübü olarak okul kantinimizde askıda simit etkinliğimizi başlattık. Amacımız kültürümüzün de önemli bir değeri olan paylaşım, dayanışma ve kardeşlik anlayışını öğrencilerimize kavratırken aynı zamanda ihtiyacı olan öğrencilerimize de katkıda bulunmaktır. Sizlerin de bu anlayışta olduğundan emin olduğumuz için katılım konusunda hassasiyet göstereceğinizi umuyoruz.”

‘ÇOCUKLAR AÇ’
Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, eğitimin bir kamu hizmeti olduğunu ve beslenmenin de kamu hizmeti olarak öğrencilere sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Özbay, “Her okulda bir öğün sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır. Yetersiz beslenen çocuklarda, sağlık problemleri ve gelişimsel sorunlar görülme olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksektir. Ayrıca, çocuğun yetersiz beslenmesi, akademik performansını ve okula devamını da etkilemektedir. Bugün çocuklarımız okullarda aç ve susuz, açlıktan ders dinleyemiyor, tuvalet musluklarından su içmek zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet / Cengiz Karagöz


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)