adscode
adscode

Sınav fırtınası

Yapmış olmak için sınav yapılmamalı. Hele ki şu günlerde!

Sınav fırtınası
Milliyet Diyalog
Güncelleme : 25-Dec-20 10:03

MEB, dört günlük sokağa çıkma yasağından hemen sonra, karne notu için ülke genelinde yüz yüze sınavlar yaparak büyük bir riske davetiye çıkartıyor.

Peki, bu konuyu her yönüyle yeterince düşündük mü, araştırdık mı?

Örneğin yaz aylarında yapılan LGS, YKS ve diğer sınavların pandemiye bir etkisi oldu mu? Bilim Kurulu bu konuda ne diyor?

Sınavlar ille de yapılacaksa, sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde yapılamaz mı?

Risk söz konusu olduğu için, dört gün sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra, yüz yüze sınav ne kadar doğru?..

 

Tam da ülkemizde vaka sayıları azalırken ve mutasyona uğramış yeni virüs dünyada kol gezerken, milyonlarca öğrenciyi sokağa dökmek ne kadar mantıklı?

Peki, uzaktan eğitime erişemeyen, sınava girmeyen ya da giremeyen öğrenciler ne olacak?..

Ölçme değerlendirme açısından bakıldığında, bu sınavlar ne kadar adil ve objektif olacak?

Milyonlarca öğrencinin bir anda sokağa çıkması, pandemi sürecini nasıl etkileyecek?

20 yaş altına 13-16 arası dışında sokağa çıkmak yasak. Hadi izin verildi, o riske değecek mi?..

Kim ne diyor?

Okulların açılması konusunda olduğu gibi sınavlar konusunda da öğretmen, öğrenci ve veliler tam anlamıyla ayrışmış durumda.

Kimileri ısrarla yüz yüze sınavların yapılmasına karşı çıkarken, kimileri de öğrencilerin okuldan kopmaması için sınavlardan yana. İşte sosyal medya üzerinden gelen görüşlerden bazıları:

30 kişilik sınıfta canlı derse en fazla 10 kişi giriyor. Onların da yarısının mikrofonu kapalı, herhangi bir iletişim yok. Ne yaptıkları belli değil.

Eğer sınavlar yüz yüze yapılabiliyorsa, çocuklar 10-15 gün okula gidip 20 ya da 25 kişilik sınıfta 40 dakika sınav yapılabiliyorsa, eğitim neden yüz yüze değil? O zaman eğitim yapılmasında da bir sakınca yok demektir! Yoksa eğitim için ayrılan bütçe mi yok?

- Derslere katılım internet paketi bittikçe azalıyor. Paket yenilenince katılım artıyor, paket bitince yine maalesef derslere giremiyorlar.

- Öğrencilerin okula gidebilmesi mümkünse, o iki haftada sınavlara değil, dönem tekrarlarına gitsinler. Eğitim, nottan ibaret değildir, olmamalı. Hele ki böyle bir zamanda hiç ama hiç olmamalı.

 

- Akademik takvimde yaz aylarını da içine alan yeni bir düzenleme yapılması gerekli. Yüz yüze okul kapanışından en kötü etkilenen aileler zaten tatile gidemiyor, hiç değilse vaka sayılarının azalması beklenen bu aylarda telafi yapabilirler.

- Bugün bir öğrencime neden derse girmedin dedim, hocam ben erken uyanamıyorum diyor (ders saati 12.30), bu öğrencinin evinde internet de telefon da var! Sınav yapılmalı çünkü bizim çocuklarımız öğrenmek için değil, sınıf geçmek için derse geliyor.

- İnternet erişimi olmayan çocuklara haksızlık yapıldı. Tek çare bu yıl kayıp yıl saymak ve sınıf tekrarı.

- Çocuklar yarım saatten fazla kapalı yerde kalacak. Toplu taşıma araçları kullanılacak. Veliler onları götürecek. Bekleyecek. Eve gelinecek, ev içi bulaş.


YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)