adscode
adscode

USTA YAZAR YAŞAR KEMAL’İN İZİNDE…

SEV Amerikan Koleji (SAC) öğrencileri, edebiyatın çınarı Yaşar Kemal’in izini sürdü.

USTA YAZAR YAŞAR KEMAL’İN İZİNDE…
Eğitim
Güncelleme : 18-Dec-18 13:24

Usta yazarı anmak, romanlarını daha iyi anlayabilmek için sürdürdükleri proje kapsamında Çukurova’ya bir inceleme gezisi düzenleyen SAC öğrencilerine, onur konuğu olarak Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ile usta belgeselci Nebil Özgentürk de eşlik etti. Öğrenciler, Yaşar Kemal’in romanlarına konu olan, ilham kaynağı Çukurova’nın köylerini, baba ocağını ziyaret ettiler…

Yalnızca Türk değil dünya edebiyatının da en önemli kalemleri arasında kabul edilen usta yazar Yaşar Kemal, belleğimize kazınan efsane romanlarını ardında bırakarak 2015 yılında aramızdan ayrıldı.  Özel SEV Amerikan Koleji (SAC) öğrencileri, Çukurova’nın efsane ve masallarından esinlenen usta yazarı daha iyi anlamak, romanlarının geçtiği coğrafyada onun izini sürmek amacıyla İstanbul’dan Çukurova’ya bir inceleme gezisi düzenledi. Adana ve çevresini kapsayan geziye onur konuğu olarak Yaşar Kemal’in eşi ve aynı zamanda Yaşar Kemal Vakıf Başkanı olan Ayşe Semiha Baban ile belgesel ustası gazeteci yazar Nebil Özgentürk de eşlik etti.

Edebiyatın çınarı Yaşar Kemal’i anmak ve esin kaynağı Çukurova’yı daha iyi tanıyabilmek amacıyla düzenlenen “Yaşar Kemal’in İzinde Adana – Çukurova Belgesel Gezisi” üç gün sürdü. SAC öğrencileri gezi öncesinde İnce Memed, Dağın Öte Yüzü, Demirciler Çarşısı Cinayeti, Üç Anadolu Efsanesi, Binboğalar Efsanesi gibi usta yazara ait pek çok eseri okudular ve aralarında tartıştılar. Kitapları okuduktan sonra İstanbul’dan Adana’ya giderek Yaşar Kemal’in izini sürmeye başlayan öğrenciler, Ayşe Baban ve Nebil Özgentürk ile birlikte, Yaşar Kemal’in romanlarında konu olan, Çukurova’nın birbirinden güzel köylerini ziyaret ettiler.

EFSANE ROMANLAR DİLE GELDİ…

Gazeteci Nebil Özgentürk, Yaşar Kemal’e ait tanıklıklarını ve hayat hikâyesini, ustanın destan ve ağıtlar derlediği, efsane romanlar yazdığı topraklarda anlattı. Öğrenciler, Anavarza Dilekkaya köy kahvesinde Özgentürk’ün, Yaşar Kemal’i anlatan belgesellerinden bir derleme izlediler. Daha sonra Yaşar Kemal’in doğup büyüdüğü Osmaniye’ye bağlı Hemite köyü’ne gidildi. Nebil Özgentürk ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, konuklara Yaşar Kemal’in doğduğu evi ve Yaşar Kemal Parkı’nı gezdirdiler.

Yaşar Kemal’in köyünde geçen çocukluğu, ilk gençlik yılları ve anıları Ayşe Baban ve Nebil Özgentürk tarafından anlatıldı. Hemite Köyü, Kastabala Antik Kenti, Karatepe ziyaret edilen yerler arasında yer aldı.

Gezi boyunca SAC öğrencileri, tanıştıkları bölge insanlarıyla sohbet ettiler, onlara sorular sordular, Yaşar Kemal’i ve romanlarını anlamaya çalıştılar. Ayşe Baban ve Nebil Özgentürk yolculuk süresince; Yaşar Kemal’ in düşünce ve duygu dünyasına, dostlarına, yaşadığı topraklara, bu yörenin insanlarına dair paylaşımlarda bulundular. Bu bilgileri Yaşar Kemal’in en yakınlarından dinlemek ve öğrenmek SAC öğrencileri için eşsiz bir deneyim oldu. Öğrenciler, duygu dolu paylaşımların yaşandığı gezi süresince arşivlerinde biriktirdikleri fotoğraflar, röportajlar ve videoların yanı sıra belleklerinden asla silinmeyecek kıymetli anılarla İstanbul’a döndüler.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)