adscode

Değerlerimiz altüst mü oluyor?

Değerlerimiz altüst mü oluyor?

byomerorhan@gmail.com
Öyle bir noktaya geldik ki maalesef daha yumuşak bir söylem bulamıyorum. Affınıza sığınarak söylüyorum: “Yalakalık”, matah bir işmiş gibi, artık tüm medyada haber olarak veya farklı şekillerde servis ediliyor. Gün geçmiyor ki birileri, birilerini “yalamasın”, hatta biraz daha fanteziye kaçıp “ısırmasın”!

Allah’a şükür bu zamana kadar ne kimseyi “ısırdık” ne de “yaladık”. “Yalamadık” da, “yalatmadık” da… Bunu aşağılayıcı bir durum olarak gördük, bildik. Ne kendimiz için ne de başkası için böyle bir durum yaşanmasını kabul etmedik.

Düne kadar ağzımıza almadığımız, ayıpladığımız laflar, şimdilerde koca koca insanların ağzında… Edep yahu! 

Nezaket ve zarafet yerini alenen küfre bıraktıktan sonra siz istediğiniz kadar değerler eğitimi verin, ne işe yarar? Bu, pazardan ihtiyacınız kadar satın alabileceğiniz ya da zorla verilecek bir şey değil ki. Bu bir kültür sorunudur

Meydanlarda, mecliste, televizyonlarda, gazetelerde kısaca toplumun her kesiminde önde duran insanların ahlak konusunda duyarlı ve örnek olmasıyla başlayacak bir süreçtir. 

Kısaca imam cemaat meselesidir!

Peki, ya okullar? İşler eğitim tarafında da maalesef iyi gitmiyor. Cezalandırmak için öğrencisinin başını tahtaya sürterek silenler veya ödüllendirmek için başlarına para saçanlar. Ödülünüz de sizin olsun cezanız da…

Öğretmen olma formasyonundan yoksun insanlara görev verilirse olacağı budur. 

Bilimsel düşünce yapısını ve aklı önde tutan yöneticiler ve öğretmenler, öğrencilerinize ve okullarınıza sahip çıkın!

Geleceğimizi karanlığa terk etmeyin.

 

Ömer Orhan

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)