adscode

Dünyanın dengesini kim bozdu? -2

Dünyanın dengesini kim bozdu? -2

byomerorhan@gmail.com

Nasreddin Hocaya sormuşlar:
-    Hocam neden insanlar sabah olunca her biri bir yana gider?
Hoca yanıtlamış:
-    Eğer hepsi aynı tarafa gitseydi dünyanın dengesi bozulurdu.

Göçlerin sonuçlarının nasıl trajik sonuçlar doğuracağının en mizahi yanıtı da Nasreddin Hoca tarafından yüzlerce yıl önce verilmiştir.

Ayrıca göç etseler de etmeseler de bizim dışımızdaki canlıların yaşamında atmak kavramı da yok. İnsanlara özgü bu kavram her geçen gün gelişmekte... Bu konuda da inanılmaz bir gelişme yaşanmaktadır. Öyle ki organik ve doğada çözülebilen atıkların yerini yüzlerce yılda yok olmayan ve tüm yaşama zarar veren atıklar almaya başlamıştır. Yani bugün çöp olarak tanımladığımız atıklarımızı bile gelecek nesillere miras olarak bırakıyoruz. Plastik kapların yerine kullandığımız hasır sepetler, petrol atıklarıyla yapılan poşetler yerine kullandığımız fileler, ahşap, toprak kaplara ne oldu acaba? Sanayi devrimi ile birlikte kullan-at dönemine girdik ya da başka bir deyişle böyle bir dönemin içine sokulduk. Anlık iş görücü malzemeler ve eşyalar yaşantımızdaki değersizleri çoğaltmıştır. Saklamayı, onarmayı ve tekrar kullanmayı kısacası geri dönüştürmeyi iyiden iyiye yitirdik! Okullarda öncelikle trigonometri, üçgenin iç açılarını, terliksi hayvanları ve havuz problemlerini öğretmekten, çocuklarımıza yaşamsal bilgileri yeterince vermedik! Büyük resmin önemini anlatmadık!

En gösterişlisi hangisi ise onu alın ve elbette daha çok alın!

Beğenmedin mi? Olsun, yenisini alırız!

Yeter ki yesin, koy tabağa. Ya yemezse, dök çöpe!

İlaçlama ile daha çok ürün. Ya böcekler ve zincirdeki diğer canlılar? Çok küçükler, onları da boşver!

Daha çok gıda için genlerle uğraş ve çoğalt! Doğal tohumlar ve türler? Boşver onlar verimsiz!

Tohum üreten firmalar bunları tarlalarda değil laboratuvarlarda işliyorlar unutmayalım. Yasal düzenlemeler ile de bu tohumların kullanılma zorunluluğu var. İronik ve irdelenmesi gereken o kadar konu var ki. Bu konuda çaba gösteren bilim insanları ve üreticilere destek olmak şart.

Einstein “Arılar yeryüzünden kaybolursa insanoğlunun 4 yıl ömrü kalır.” demişti. Gerçi bu teoriye karşı çıkan bilim adamları da olmuştur. Arjantin'deki Nacional del Comahue Üniversitesinden Dr. Marcelo Aizen, “Bu durum insanoğlunun sonunu getirecek ölçüde büyük bir krize sebep olmayacak.” diyerek içimize su serpmiştir. En azından içimize serpecek suyumuz henüz tükenmemiştir. Henüz ama! Bu arada çiçeklerin döllenmesinde en büyük etkiye sahip arıların olmayışı ile bugün bile yiyebildiğimiz lezzetli sebze ve meyvelerin neredeyse tamamen türlerinin yok olacağını unutmayalım!

Daha 15 yıl öncesine kadar denizlerimizde balık popülasyonu amatör olarak bizlerin bile eve balıkla dönmemize olanak tanırken bilinçsiz avlanma (trol) ve tüm atıkların denizlere boşaltılması bunu da bitirdi.

Bir uzak doğu atasözünde şöyle der:
“Bir çocuğa balık verirsen sadece o balığı yer ama balık tutmayı öğretirsen her zaman balık yer.”
Sanırım atasözleri de elden geçirilmeli ve günümüz koşullarına göre düzenlenmeli. Belki şöyle olabilir:
“Bir çocuğa balık tutmayı öğretmeden önce onun nasıl korunması gerektiğini öğret.” gibi.

Atasözlerini değiştirmek için gecikmemek gerekiyor çünkü Pandora’nın kutusu çoktan açıldı ve maalesef kral çıplak! Bundan sonra kral nasıl giyinir bilinmez ama Nazım Hikmet’in bir şiirinde dediği gibi “Henüz vakit varken gülüm, Paris yanıp yıkılmadan.”

Dünyamızı ne kadar kirlettiğimiz ortada, yeter ki görmek isteyelim ve temizliğe kapımızın önünden başlayalım. Eğitimi önemseyelim ve bunun kendi geleceğimiz olduğunu unutmayalım. Okullarımızda okutulmak üzere hazırlanan kitaplara çevre için duyarlı olun ifadeleri koydurup diğer yandan doğaya zarar verecek herhangi bir durum yaratmayalım. Her şeyden önce devletin bu konuya sahip çıkarak öncülük etmesini sağlayalım.

Şimdi sorumuzu tekrar soralım ve yanıtını en samimi şekilde vermeye çalışalım. Sizce dünyanın dengesini kim bozdu?

Ömer Orhan


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)