adscode

Kapatmak çözüm mü?

byomerorhan@gmail.com
 

Ülkemizde eğitimde yaşanan değişiklikler, borsada yaşanan günlük değişikliklerden farksız. Dolar, avro paritesi gibi sınav ve sistem “pariteleri” de konuşulmaya başlandı. Her gün hatta saat başı yapılan açıklamalarla her şey altüst oluyor. Eğitimciler bile konuyu takip edemezken velilerin ve öğrencilerin işi oldukça zor!

Sınama-yanılmanın bir yöntem olduğu doğrudur ancak eğitimde kullanımı çok sakıncalıdır. “Sadece değiştirmek amaçlı” çıkılan yolların sonunun ne olacağını artık kimse kestiremez oldu. Muammalarla dolu bir geleceği kimse düşlemez. İnsanların gelecekte yaşayacaklarını bilmeleri hatta bunu çok önceden düşünüp hayal kurmaları gerekir. Hayal, insanlık için son derece önemlidir!

Günümüzde, birçok eğitimcinin modellediği ve emek vererek ortaya çıkarttığı, binlerce öğrencinin öğrenim gördüğü ve yıllar içerisinde bir okul kültürünün oluştuğu öğretmen liselerinin kapatılması tartışılıyor. Bununla birlikte sağlık meslek liseleri de bu tartışmalara dâhil edilmiş başka bir eğitim cephesi.

18. Millî Eğitim Şûrasında konu gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. O gün şûranın yapıldığı salonda duyduklarım bana büyük endişe vermişti. Bir ülkede emek verilerek ortaya çıkartılmış bir okul kültürünün ortadan kaldırılması bu kadar kolay olabilir miydi? Oldu!

Millet olarak değişikliklere bu kadar meraklı olduğumuzu anlayamamışım! Bu ne büyük bir istektir ki, yeterince düşünmeden, tartışmadan, küçük uygulamalar yapmadan kökten değişimler yapabiliyoruz. Sorun şu ki, eğitim alanında süreç değerlendirme tam yapılmıyor ve önemsenmiyor. Eğer bir bozukluk varsa kökten yok etmeyi seviyoruz. Ancak bir şeyi yok ederken yanında yok olanlar ne olacak?
Binlerce gencin hayal kırıklığı, gelecekle ilgili planlarının bozulması ve yarın ne olacağı korkusu, kime ne kazandıracak? Okulları kapatmak yerine, tüm paydaşların görüşlerinin alınarak, işleyişte yaşanan sıkıntıların belirlenmesi ve yeni düzenlemelerle sistemde yaşanan tıkanıklıkların giderilmesi gereklidir.

Eğitimle ilgili sorunlara çok yukarıdan bakmak yerine sorunları daha yakından görmek ve çözüm yolları yaratmak için samimi yaklaşımlar gerekiyor. Kesip atmak her zaman en kolay çözüm görünse de bu kolaycılıktan başka bir şey değildir.

Köy enstitülerinin kapatılmasından ne kazandığımıza bakarak, belki bundan sonra kapatacaklarımızdan ne kazanacağımızı da görebiliriz!
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)