adscode

Kültürler arası değişim programları ve AFS

AFS’yi daha önceleri duyardım ama maalesef ilgilenmemiştim. AFS (American Field Service) gönüllüleri ile ilk tanışıklığım bundan sekiz yıl önce olmuştu. Kocaman yürekli insanlar ordusu…

byomerorhan@gmail.com
Birinci Dünya Savaşı’nda insanların birbirlerini öldürmek için formüller ürettiği yıllarda bir grup iyi insan da yaralı insanlara yardım edebilmek için seferber olmuştu. Dini, dili, ırkı, cinsiyeti, ülkesi ne olursa olsun insanların empati kurabileceğini ve farklılıklara saygı duyarak daha güzel bir dünya yaratılacağına inanmışlardı. 

Bugün 100 yaşında olan bu dev organizasyonun Türkiye ayağı 60 yıldan beri Türk Kültür Vakfı tarafından yürütülmekte. Birçok programla sürdürülen faaliyetlerin temelinde sevgi, saygı, hoşgörü ve gönüllülük var. Öğrenci değişim programı olarak bilinen AFS, tüm dünyada yaygın bir gönüllü ağına sahip. Türkiye’den lise düzeyinde öğrencilerin başvurduğu program oldukça ilgi çekmekte ve birçok gencin hayatını değiştirmektedir. Kısa ya da uzun süreli değişimlerin gerçekleştirildiği programı isteyen gençler, değerlendirme süreçlerinden geçtikten ve uygunluklarına bakıldıktan sonra seçtikleri birkaç ülkeden birine yani bir başka gönüllü aile yanına yerleştirilerek farklı kültürleri tanıma şansı bulmaktadır.

Türkiye’nin en batısından doğusuna kadar binlerce insanın yaşamında iz bırakan AFS’liler ön yargılarından ve komplekslerinden arınmış insanlar. Ben onları bu yüksek kabulleri ile hiç kimseyi ötekileştirmeden sevmeleri ile tanıdım.

27 Aralık 2015 Pazar günü Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirilen “Cesaretle Hayal Et” konulu konferansta konuşmacı olarak davet edildiğimde tereddütsüz kabul ettim. O gün konferansta ben onlara eğitim sisteminde yaratıcılığın önemi ve hayal etmenin ne demek olduğundan bahsederken, AFS’lilerin deneyimlerini de dinleme fırsatı buldum.

AFS’li gönüllülerin gittikleri ülkelerde yanlarında kaldıkları ailenin bireylerinden söz ederken öz aileleri gibi konuşmaları müthişti. Bir yıl süreyle konuk oldukları ülkedeki insanlar için annem, babam, kardeşim demeleri inanılmazdı.

Küreselleşen dünyada devletlerin enerji peşinde koşarken ekonomik çıkarlar yüzünden birbirinin gözünü oymaya çalışmaları gerçekliğine karşın inatla direnen bu kocaman yürekli insanların varlığı, bir nebze de olsa insana güç veriyor.

Konferansa konuşmacı olarak katılan görme engelli kardeşimiz Faruk Demir’in cesaretine tanık olup 1 yıl boyunca Amerika’da yaşadığı anıları dinledikten sonra insan, ne kadar çekingen olduğunu ve kendine örülen duvarlar arasına kendini nasıl hapsettiğini anlıyor.

Günümüzde hayal etmenin neredeyse imkânsız olmaya başladığı eğitim sistemi içerisinde, daha çok soru çözerek başarıya ulaşmanın dışında alternatiflerin olduğunun ispatı, işte bu tür eğitim programlarıdır.

Farklı kültürleri tanımak, dil öğrenmek ve sorumluluk bilincini geliştirmek için bulunmaz bir fırsat!

İster çocuğunuzu gönderin isterseniz de yanınıza öğrenci kabul edin ama mutlaka bu gönüllü ordusuna destek olun. Hayatınızın ne kadar renklendiğini görecek ve bambaşka bir insan olacaksınız.

Gönüllülük esasına göre hizmetlerini sürdüren Türk Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Fanuscu ve TKV üyelerini, AFS Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selva Aydıner ve AFSD üyelerini, TKV Ofisinden Derya Komitoğlu, Ömer Ongun, ofis çalışanları ile tüm gönüllüleri yürekten kutluyorum.  

Böylesine bir deneyim yaşama şansı bulamayan beni de aralarına kabul ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Sanırım önümüzdeki günlerde biz de dünyanın herhangi bir yerinden bir genci ailemize kabul ederek ailemizi genişletmeye başlayacağız.

Ya siz?

 

Ömer Orhan

Daha kapsamlı bilgi için http://www.afs.org.tr/ internet adresine başvurabilirsiniz.

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)