adscode

Mayıs’ın 19’u…

Mayıs’ın 19’u…

byomerorhan@gmail.com
Mayıs ayı yazın habercisidir. Günlerin aydınlanması, güneşin parlaması demektir. Doğanın canlanmasıdır. Bolluk ve berekettir. Hıdırellez’dir.
Karanlığa gömülmüş bir ülkenin kaderinin değiştiği aydır mayıs… Bizim için mavi gözlü devin ayağa kalktığı ve bir başka devi ayağa kaldırdığı dönemdir.
Uyanış, uyandırılıştır.

Yüzyıllarca görmezden gelinen bir halka güven duyulan ve kendi vatanına sahip çıkmasına fırsat verilen aydır mayıs…

Bandırma Vapuru’dur, Karadeniz’dir, İngiliz işgali altındaki Samsun’dur.

İsyandır, başkaldırıdır…

Anadolu’nun yükselişidir.

Büyük bir zaferin başlangıcı, emperyalistlerin boylarının ölçüsünü alacağının ilk habercisidir.

Vatanını ve milletini seven Türk insanı için bir milattır. Mustafa Kemal’in başkanlığında millî mücadele için sivil anlamda örgütlenmedir.

Halka inanmak ve gençliğe güvenmektir. 19 Mayıs 1919 kurtuluştur.

Bunları görmezden gelmek ise aymazlıktır, cahilliktir. Bu düşüncenin ardında yatan gerçek ise vefasızlık, hazımsızlık ve düşmanlıktır.

Bugün her türlü yiyecekle beslenebiliyorsak, özgürce seyahat edebiliyorsak, eğitim alabiliyorsak ve sahip olduklarımızın şımarıklığını yaşıyorsak, nedeni Samsun’a atılan o ilk adımdır, Mustafa Kemal’in sivil hayata geçerek rütbesini ve mevkiini terk edişi ve cesaretidir.

Emperyalist güçlere karşı küçük ve cılız kalacak direniş yerine güçleri birleştiren, çok kısa sürede bir ordu yaratan ve bunu en akıllı şekilde kumanda eden bir insana sahip olduğu için Türk milleti şanslıdır.

Bir ulusun tarihinde böylesine büyük önem taşıyan bir başlangıcı gençlere armağan ederek bayram olarak kutlanmasını isteyen bir lider ya da ülke yoktur.

Bu ülkenin evlatları ve gençleri de şartlar ne olursa olsun, aldığı emaneti koruyacak ve kollayacaktır. Anadolu topraklarının bir daha düşman postalları altında kirletilmesine izin vermeyecektir.
19 Mayıs belki sadece bir tarihtir ama taşıdığı anlam ve kazandırdığı ruh, ne para ile satın alınabilir ne de yok edilebilir.

19 Mayıs bayramdır. Bayramımızdır!

Kutlu olsun!

Ömer Orhan

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)