adscode

MUTLULUK: SENİN EĞİTİMİNDİR

damlaaktan@gmail.com
MUTLULUK: SENİN EĞİTİMİNDİR

“Eğitiliyorum; öyleyse varım!”

Sahi, kaç genç aldığı eğitimle hayallerinin mesleğine sahip oluyor bu dünyada, ve daha önemlisi bu dünyayı güzelleştirebiliyor? Mutsuz ve yorgun bir dünyanın, mutlu olmaya çabalayan gençleri olarak, değiştirebileceğimiz yaşamlar var… Evet, senden bahsediyorum. Değiştirebileceğin yaşamlar var. Peki kaç genç bunun gerçekten farkında?
Bazen, küçük kelimeler, büyük değişikliklere yol açar bu yaşamda…

Şimdi bu cümleyi şöyle değiştirelim:

“Hissediyorum ve sorguluyorum; öyleyse varım!”

Evet, Y kuşağının, günümüz gençlerinin cümlesi bu olmalı. Hayatta bir yer edinmek isteyen, kocaman hayallere sahip tüm gençlerin, ilk sorması gereken soru: “Hayattaki amacım ne?”

Bu elbette kolay bir şey değil… Sana kolay olduğunu söylemiyorum. İnsan tarafından kurulmuş bir sistemin, var olma savaşı veren kahraman oyuncuları gibi yaşarken, idealist bir ruha sahip senin gibi gençlerin en büyük sınavı hatta… Sizi anlıyorum! Çünkü ben de sizlerden biriyim.

Bu dünyada var ettiğimiz sistem, pardon, bizden öncekilerin var ettiği sistem, olmak üzere doğduğumuz ruhu var edebilmemize izin verecek koşulları öldürüyor, ve insanı içinde taşıdığı ruhtan daha fazlası/daha başkası olmaya itekliyor/mecbur kılıyor. Sürekli ÖĞRENİYORUZ. Kelimeleri, konuşmayı, değiş tokuşu, kazanmayı-kaybetmeyi, parayı, üstte-altta olmayı, keyif alan veya keyif veren olmayı, kızmayı, hırslı veya hırssız olmayı, emreden ya da emir alan olmayı, ve hatta öğrenmeyi bile öğreniyoruz. Ve bunu çoğunlukla hayattan ne istediğimizi sorgulayarak ve gerçek amacımızı keşfederek değil, etrafımıza bakıp bilinçli/bilinçsiz kıyaslama yaparak yapıyoruz malesef... Olmadığımız biri olmayı ve o insanı bizim tarafımızdan bile kurulmamış olan bu hayatta yaşatmayı ÖĞRENİYORUZ.

Sonra öğretiliyoruz… Tonlarca ders kitabının arasında, seneler sonra yalnızca satır aralarını belli belirsiz hatırlayacağımız kelimeleri, hesap kitabı, savaşları, toplumları, felsefeyi, sanatı öğreniyoruz. Ve pek çoğumuz, mezun olunca sıklıkla bunlardan bambaşka işlerin peşinde koşuyoruz ve sonra mutsuz olduğumuzu fark ediyoruz… 

Oysa eğitim, insana olmak istediği kişi olabilme cesareti veren bir şey olmalı. Eğitim, birileri tarafından kurulmuş bir sistemin bilinçsiz kölesi olmayı kabullenmek yerine, o sistemde kendi yolunu nasıl bulabileceğini öğretmek olmalı gençlere… Aldığın eğitim, seçtiğin ya da seçeceğin yol, seni sen yapacak, yalnızca para kazanmana değil, olduğun insanı hayata geçirebilmene neden olacak şey olmalı.
İnsanlar başarısızlıkları için hep dışarıyı suçlamaya eğilimlidirler. Bu sistemin böyle yürüyüp gitmesindeki tek etken başkaları değil, sorgulamadan kabullenen insanlar aynı zamanda. Sorgulamadığın bir şeyi değiştiremezsin çünkü. Ve değiştirecek güce sahip olmadığını hissettiğin bir düzende mutlu olamazsın.

Şimdi bir dakika dur, ve kendine sor: “Hayattaki amacın ne?”

İşte bu soru, öğrenebileceğin değil, sorgulayıp hissedebileceğin, ve kendi eğitiminin sınırlarını başkalarının ellerinden alıp kendin olmayı, güzel olmayı, eğitimli olmayı kendine öğretebileceğin ve bu yolda en doğru eğitimi alabileceğin tek şey! Seneler sonra arkana dönüp baktığında sahip olabileceğin maddi güçle, mutlu bir aileyle, iç huzuruyla gurur duymana neden olabilecek, seni sen yapan tek şey.

Çünkü eğitim, eğitim kurumlarının sana sunduklarından çok daha fazlası aslında. Sorgula, ve hissetmekten korkma! Hissettiğin sen, aldığın eğitimle birleştiğinde gerçek sen ortaya çıkacaktır. Ve bu da, mutlu bir yaşamın ta kendisi demektir!

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)