adscode
adscode

1500 YAZAR ADAYI ÖĞRENCİ, YARATICI YAZARLIK FESTİVALİNDE

Doğa Koleji tarafından Antalya’da düzenlenen Türkiye Geneli 3. Yaratıcı Yazarlık Festivaline, 1500 öğrenci yazar adayı katıldı. Gülten Dayıoğlu’nun onur konuğu olduğu festivale, Türkiye’nin birçok önemli…

1500 YAZAR ADAYI ÖĞRENCİ, YARATICI YAZARLIK FESTİVALİNDE
Okullardan Haberler
Avrupa ve Türkiye’nin en büyük özel okullar zinciri Doğa Koleji, 3.’sünü düzenlediği Türkiye Geneli Yaratıcı Yazarlık festivali için 1-4 Mayıs tarihinde, Antalya’da, duayen yazarlar ile yazar adayı öğrencileri bir araya getirdi.  Öğrencilerin büyük ilgisini gören festivale 1500 genç yazar adayı katıldı. 57 farklı Doğa Koleji kampüsü ve 40 ilden öğrencinin katıldığı, Gülten Dayıoğlu’nun onur konuğu olarak yer aldığı festivale, Türkiye için önemli birçok yazar ve akademisyen katıldı. 

Doğa Koleji, Yaratıcı Yazarlık Festivali ile öğrencilerin, sosyal bir ortamda yazma becerilerini, Türkiye’nin önemli yazarlarından ders alarak geliştirmelerine olanak sağladı. Öğrenciler, katıldıkları festival ile yazma becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirerek, okuma sevgisi ve alışkanlığı kazanıp takım çalışması içinde buluyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri, Samsun, Gaziantep gibi 40 farklı ilden katılan birçok öğrenci yaratıcı yazarlık festivalinde sosyal ilişkilerini de güçlendirerek, yazma yeteneklerini de keşfetme imkanı buluyor. 

Yaratıcı  Yazarlık Festivali ile Mavisel Yener, Ferda İzbudak, Mehmet Atilla, Nilay Yılmaz, Koray Avcı Çakman, Çiğdem Gündeş, Ömür Kurt, Göktuğ Canbaba, Toprak Işık, Birsen Ekim Özen, Görkem Yeltan, Cihan Demirci, Sabri Ugan, Renan Özdemir, Özlem Tokman, Osman Torun, Hidayet Karakuş, Zehra Ünüvar, Aşkın Güngör gibi Türkiye’nin önemli yazarları ile tanışma ve ders alma imkanı bulan öğrencilerin edebiyata olan ilgisi oldukça arttı. Bunun yanı sıra ise  festival sırasında düzenlenen mini kitap fuarı ile de öğrenciler yazarlara kitaplarını imzalatıp, kitap almanın önemini ve bilincini kavradı. Festival boyunca keyifli zaman geçiren  öğrenciler, program sonunda ise sertifikalarını, eğitim aldıkları yazarlardan aldı. 

“Mutlu Çocuk öğrenir, öğrenen birey üretir”
Festivalin açılış konuşmasını yapan Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, kurum olarak bir ilke imza atıp Yaratıcı Yazarlık Festivali düzenledikleri ve Türkiye’deki birçok öğrenciyi okuma ve yazma sevgisi için bir araya getirmenin kendilerini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi. Lüle,  “mutlu çocuk öğrenir, öğrenen birey üretir” diyerek, çocukların sosyal ortamda öğrenmelerinin daha kalıcı olduğunun, eğlendirerek öğretmenin, oyunla öğrenme keyfinin altını çizdi. Yetişkinlerin de oyunlaştırarak öğrenmeye çalıştığı günümüzde, çocukların oynayarak ve eğlenerek daha kalıcı öğrenmelerinin önemli olduğunu söyleyen Lüle, öğrenci yazar adaylarına başarılar diledi. Yaratıcı yazarlık festivali ve Doğa Koleji’nin düzenlediği birçok etkinliğe sadece İstanbul, Ankara, İzmir  değil tüm Anadolu’daki öğrencilerin katıldığının, her çocuğa aynı özenle yaklaştıklarını ve çok kıymetli olduklarını sözlerine ekledi. 

“Veliler öğrencilere kitap harçlığı vermeli”
Eğitimin ailede başladığını bilen ve kabul eden Lüle, okuma alışkanlığı ve kitap sevgisinin ailenin içerisinde başlayacağını, öğrencinin okulda ve çeşitli organizasyonlara katılarak bunu inşa edebileceğini söyledi. Lüle, “veliler öncelikle evde kitap okumalı ki, çocuğu kitapla tanışabilsin ve okuyabilsin. Ayrıca çocuğa temel ihtiyaçları yeme, içme, giyme için verilen harçlık gibi kitap harçlığı olarak ayrı bir bütçe verilmeli. Kitap harçlığı ile çocuk sadece kitap almalı. Hobi değil, temel ihtiyaç olarak benimsenecek okuma alışkanlığı ailede kazanılacak, okulda ve sosyal çevrede devam edecektir” dedi. 

Gülten Dayıoğlu’nun Hayali Gerçek Oldu
Türkiye Geneli Yaratıcı Yazarlık Festivalinin 3.’sünün onur konuğu Gülten Dayıoğlu, festivaldeki açılış konuşmasında, ”bu festival ile hayalim gerçek oldu” dedi. Dayıoğlu, tek hayalinin her çocuğa okuma sevgisi kazandırmak, yazar olmasa dahi doğru yazmayı öğretebilmek ve birçok çocukla bir araya gelebilmek için  böyle bir festival düzenlemek olduğunu dile getirdi. Yazmaya, yazara, okumaya ve okura değer veren Doğa Kolejine teşekkür ettiğini belirten Dayıoğlu, çocuklardan daha heyecanlı olduğunu vurguladı. Okuma ve yazma üzerine yapılan bu festival ve organizasyonlar ile  tohum ektiklerini ifade eden Dayıoğlu, bu tohumların ileri zamanlarda yeşereceğini ve dünya için fidan, ağaç olup çok güzel meyveler vereceğini kaydetti.
Festivale katılan diğer önemli yazarlar ise, yazar adayı öğrenciler  ile bir araya gelmenin mutluluğunu, heyecanını yaşadıklarını dile getirerek, festivale katılan her öğrencinin yazar olmayacağını, en azından okuma alışkanlığı kazanıp, doğru yazabilme becerici kazanabileceklerini söyledi. Öğrenciler ise yazarlardan  aldıkları bu eğitimin bakış açılarını değiştirdiğini, böyle büyük bir festivale katıldıkları için çok mutlu olduklarını ifade ettiler. 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)