adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

2018 KPSS ne zaman? KPSS sınav tarihi belli oldu mu?

Kamu kurumlarına işe girebilmek için KPSS'ye katılacak olan milyonlarca aday, heyecanla 2018 KPSS tarihini bekliyor. Peki 2018 KPSS ne zaman? İşte detaylar...

2018 KPSS ne zaman? KPSS sınav tarihi belli oldu mu?
Sınavlar
Memur olup kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen milyonlarca aday, ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS) için gece gündüz çalışmaya devam ediyor. KPSS'yi bekleyen adaylar merakla "2018 KPSS ne zaman?" diye araştırıyor. Peki 2018 KPSS ne zaman yapılacak? Sınav takvimi belli mi? İşte detaylar...

KPSS NE ZAMAN?
Memur olup kamu kurumlarında çalışmayı hayal eden adaylar heyecanla 2018 KPSS tarihini bekliyor. Fakat ÖSYM tarafından 2018 sınav takvimi yayınlanmadı. 2017 yılında 21 Mayıs'ta gerçekleştirilen KPSS sınavı, 2018 yılında da aynı tarihte yapılması bekleniyor. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), Temmuz 2018'de sınavı yapılıp, sonuçları ise Haziran 2018'de açıklanması bekleniliyor. Sınava başvuru tarihi ise Mart 2018 olarak tahmin ediliyor. ÖSYM tarafından 2018 sınav takvimi yayınlandığı zaman haberturk.com tarafından sizlere aktarılacaktır.

KPSS ATAMA NASIL YAPILIR?
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır;

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir. 

KPSS GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR?
Adaylar, girecekleri oturum sayısını ilgili ücret ile çarparak bankaya yatırır. Sınav ücreti oturum başına 50 TL'dir. Gireceğiniz her oturum için ücret ödemeniz gerekmektedir.

KPSS'DE KAÇ OTURUM YAPILIR?
Gireceğiniz oturumlara durumunuza göre siz karar verebilirsiniz. ÖSYM İnternet sitesindeki Başvurular bölümünde yayımlanan kılavuzdan durumunuza ilişkin gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)