adscode

Bize Yeni Mucitler Gerek!

Çağımızın en değerli hazinesi nedir sorusuna, hem bireysel hem de ülkesel açıdan baktığımızda, karşımıza, kesinlikle ve kesinlikle, yaratıcılık çıkıyor. Yani icat çıkıyor. Neden mi?..

Bize Yeni Mucitler Gerek!
Günün Yazısı
Yaratıcılık! Çünkü, yaratıcılığın olmadığı yerde, yüksek katma değerli ürünlere sahip olmak mümkün değil. 
Örneğin bizim ürettiğimiz ürünlerin ortalama kilogram değeri 10 TL  ise başkalarının, yüksek teknolojiyle üretilmiş ürünlerin değeri 100 ya da 1000 TL olabiliyor...
Ama biz, yaratıcılığı köreltmek için elimizden geleni yapıyoruz.
Yaratıcılığın doruğunda olan öğrencilerimizi, otur oturduğun yerde, yeni icat çıkarma diye susturuyor, çocuklarımızın genelini de, 4, 5 seçenekli testlere mahkum ederek size bu kadarı yeter diyoruz.

Yaratıcılığın olmadığı yerde sanayi ve ticaret gelişir ne de sanat, siyaset ve eğitim. Tıkanıp kalırız. Tıpkı şu anda olduğu gibi...

Çocuklarımızı sınav belasından kurtaralım diye, liselere ve ortaokullara geçiş sistemini değiştirdik ama yerine doğru düzgün bir sistem koyamıyoruz.

Öğretmen yetiştirme ve atama sisteminin hala yerli yerine oturtamadık.
Müfredat programını, günümüzün ilerisine taşıyamadık.
Çocuklarımızı başkalarının ürettiklerinin köleleri haline getirmekten kurtaramadık...
Üniversitelerimizi, diplomalı işsizler mezun eden merkez olmaktan çıttkartıp, bilim üreten kurumlar haline getiremedik

Yeni hem de çok yeni icatların gerçekleştirilmesi gerekiyor.
Tıpkı aşağıdaki örnekte olduğu gibi.


Dünyanın En Sağlam Malzemelerinden Birini Üretti! Dünyada örneği yok!
Doç. Dr. Özgür Demircan, nano ve kompozit malzemeyi birleştirerek özel yöntemle ürettiği "termoplastik kompozit"in dünyanın en sağlam malzemelerinden biri oldu.Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Demircan, nano ve kompozit malzemeyi birleştirerek özel yöntemle ürettiği "termoplastik kompozit"in dünyanın en sağlam malzemelerinden biri olduğunu ve dünyada bir örneğinin bulunmadığını söyledi.
 
Japonya ve Türkiye'de edindiği deneyimlerle metale göre yüzde 50 daha dayanıklı ve 5'te bir oranda daha hafif bir malzeme üreten Doç. Dr. Özgür Demircan, "Termoplastik Kompozit Malzeme Projesi" ile Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'nde birincilik ödülü de kazandı. Otomobil, uçak, uzay ve birçok alanda kullanılabilir olan malzeme, diğer metal malzemelere göre daha hafif ve daha dayanıklı olma özelliğini taşıyor. Otomobil, tren ve uçak gibi araçlarda kaporta ve çeşitli aksamlar da kullanılabilir olan malzeme, hafif olması dolayısıyla araçların yakıttan tasarruf etmesini sağlıyor.
 
"DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK"
 
Ürettiği malzeme hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özgür Demircan, "Japonya'da doktora çalışmalarımla ve Türkiye'deki bazı üniversitelerde edindiğim bilgilerle birlikte üniversitemizin desteğiyle akademik alt yapımızı geliştirdik. OMÜ Karadeniz İleri Teknolojiler OMÜ-Malzeme ve Yapı Araştırma Merkezinde (MAYMER) kompozit malzemeler laboratuvarımızı kurduk. Çevre kirliliğini azaltmak ve daha verimli malzemeler yapmak için araçlarda ağırlık azaltacak ve daha dayanıklı malzeme üretmeyle ilgili çalışmalar yaptık. Bunu sağlamak için metal malzemelerin yerine daha dayanıklı, daha hafif olan plastik ve kompozit malzemeler yaptık. Nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirerek farklı bir malzeme ürettik. Bu malzeme ile Bursa'da düzenlenen Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'ne bir poster sunumu ile katıldık. Projemiz Taşıt Teknik Tekstilleri Kompozitler alanında birinci oldu. Kompozit malzemeler 30-40 yıldan beri kullanılıyor. Ama bizim farklı olarak yaptığımız şey nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirmek oldu. Biz ürettiğimiz malzemenin içerisine nano malzeme kattık. Bizim ürettiğimiz şekilde bir malzemenin dünyada örneği yok. Benzerleri yapılmış olabilir ama bizim sunduğumuz şekilde yok. Bizim yaptığımız şey temel araştırmalara kaynak olabilir. Ürettiğimiz malzemenin çekme, çarpma mukavemeti fazla. Metal malzemelere göre yüzde 50 daha fazla dayanıklılık sağlıyor. Ürettiğimiz malzeme diğerlerine göre 5'te bir oranda daha hafif, kullanım ömrü daha fazla ve paslanmaya karşı daha dayanıklı" dedi.
 
"MİLLİ OTOMOBİLİMİZDE KULLANILABİLİR"
 
Bu tür malzemelerin kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Demircan, "Bu tür malzemelerin kullanımı günümüzde sınırlı olsa da kullanımı giderek artmakta. Şu anda Almanya'da önemli bir otomobil markası karbon malzemeden seri otomobil üretimi yapıyor. Türkiye'de üretilecek milli otomobilimizde, yaptığımız malzeme kullanılabilir. Sadece otomobillerde değil birçok alanda kullanılabilir. Bu konuda ciddi anlamda bu işi yapabilecek firmalara AR-GE desteğini sağlayabiliriz" diye konuştu.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)