adscode

PARS Roket Grubu Üyesi Gençlerden Çağrı

Türkiye'de Uzay Çalışmalarına Ön Ayak Olmak Adına Çalışan PARS Roket Grubu Üyesi Gençlerden Çağrı

 PARS Roket Grubu Üyesi Gençlerden Çağrı
Bilim Teknoloji

Öncelikle PARS kimdir, nedir, neden vardır?

PARS Roket Grubu,İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş, irtifa roketçiliği alanında çalışan ve NASA ve SpaceX gibi firmalar tarafından desteklenen dünyanın en prestijli roket mühendisliği yarışması olan Intercollegiate Rocket Engineering Competition (IREC)'a katılmak için çalışmalarını sürdüren bir öğrenci proje grubudur. Ekip, yarışmalarda derece almak odaklı çalışmaktan ziyade Türkiye'de uzay çalışmalarına ön ayak olabilmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de bir çok ilke imza atan PARS, ülkemizdeki bazı büyük firmaların denemediği ya da deneyip de çeşitli sebeplerle vazgeçtiği teknolojilerin geliştirilmesini tamamlamış, denemelerini yapmıştır. Türkiye'de bir bilinç oluşturmaya çalışan bu gençler de her öğrenci grubu gibi her türlü desteğe muhtaç.

PARS Roket Grubu kuruluyor.


PARS Roket Grubu 2012 yılı haziran ayında kurulmuş, bir çok farklı mühendislik fakültesinden öğrencileri barındıran disiplinlerarası bir proje grubudur. Kurulduktan sonra çalışmalarını geniş alanlara yaymak için kadrosunu geliştiren grup, uzay çalışmalarında Türkiye'de başı çekmek amacıyla bir çok girişimlerde bulunmuştur.

Tripoli Level 2 sertifikası Türkiye'de...

Tripoli Level 2 sertifikası Türkiye'de...

Dünya çapında roketçilik faaliyetlerini düzenleyen Tripoli Rocketry Association, roket motorlarının üretim, kullanım ve temin edilmesi konusunda bir çok katı kurallara sahip. PARS Roket Grubu çalışmalarını geliştirebilmek için bu kuruluş ile iletişim halinde olması gerektiğinin farkındaydı. Bu sebeple kurucu üyelerden Nazmi Erdi Coşkunpınar Tripoli Level 2 sertifikasını almak adına çalışmalarına başladı. İngiltere'de 1. seviye, İtalya'da da 2. seviye sertifikası için gerekli fırlatmaları başarıyla gerçekleştiren Erdi, Türkiye'de bu sertifikaya sahip olan ilk kişi oldu. Bu sayede PARS, çalışmaları için gerekli malzemelerin temini konusunda büyük bir engeli aşmış oldu.

PARS adını duyuruyor.

PARS adını duyuruyor.

Çalışmaları için destek bulabilmek amacıyla bir çok inovasyon fuar ve etkinliklerine katılım gösteren PARS Roket Grubu, adını duyurmaya başladı.

 

Türkiye'de amatör roketçilik onlarla yayılıyor.

Türkiye'de amatör roketçilik onlarla yayılıyor.

Ülkemizde 7'den 70'e herkese roketçilik bilincini aşılayabilmek amacıyla PARS, BursaBilim Şenliği gibi etkinliklerde boy göstermeye başladı.

Türkiye'de bir bilinç oluşturulmaya çalışılıyor.

Türkiye'de bir bilinç oluşturulmaya çalışılıyor.

Türkiye'de herhangi bir sivil yönetmelik bulunmaması hem PARS için büyük sorundu, hem de kuruluş amaçlarından biri olan Türkiye'de roketçilik bilinci oluşturulması konusunu imkansız hale getiriliyordu. Bu tür olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek adına PARS üyeleri,  tüm dünyadaki roketcilik sivil yönetmelikleri inceleyerek ve çeviriler yaparak tam 350 sayfalık bir döküman oluşturdu. Daha önce ulusal seviyedeki fuar ve seminerlerde edinilen bağlantılar sayesinde bu doküman TBMM'ne bir önerge gibi sunuldu, bu konudaki çalışmalar halen sürüyor.

Günler boyu süren atölye çalışmaları...

Günler boyu süren atölye çalışmaları...

Kendi özgün roketlerini tasarlayan ve burun, gövde gibi yapısal elemanlarını kendi imkanlarıyla üretmeye çalışan ekip üyeleri; atölyelerde gecelerini gündüzlerine katarak çalışmalarına devam ediyordu.

Türkiye'nin ilk sivil roket fırlatma rampası.

Türkiye'nin ilk sivil roket fırlatma rampası.

Türkiye'de üretilen sistemlerin denenebilmesi için henüz sivil bir kurum, dolayısıyla da imkanlar yoktu. Bunun önüne geçebilmek amacıyla bu öğrenciler kendi tasarımları olan Türkiye'nin ilk sivil roket fırlatma rampasını üretti.

İlk büyük çapta roketin tasarımı tamamlandı.

İlk büyük çapta roketin tasarımı tamamlandı.

Artık yarışma yaklaşmaya başlamıştı ve tasarımlar belirlenmeye başlanmıştı. IREC'14 etkinliğinde Türkiye'yi temsilen katılacak olan PARS Roket Grubu, ilk kez katılacağı yarışmada Advanced kategoride yarışacaktı. 25bin feet(10bin metre) yüksekliğe 4.5 kilogramlık bir faydalı yük bırakma görevi olan bu kategoride PARS, çift kademeli roketinin tasarımını hayata geçirmişti ve kendi tasarlayıp ürettiği ayrılma sistemine son derece güvenmekteydi.

IREC'14

 
IREC'14

IREC'14'te ülkemizi temsil için çift kademeli roketiyle hazır bulunan PARS üyeleri, kargoda yaşanan sıkıntıların doğurduğu teknik sorunların üstesinden gelemedi ve istediği dereceyi Türkiye'ye getiremedi.

Haberin tamamına erişmek için TIKLAYIN!


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)