adscode
adscode

Sınavzedelerin özgürlüğü, MEB ve aile bütünlüğü?..

LGS ve YKS nedeniyle 5 milyondan fazla aile yıllardır adeta evlerine kapanmıştı.

Sınavzedelerin özgürlüğü, MEB ve aile bütünlüğü?..
Milliyet Diyalog

Çocukları test çözüyor, onlar da ona lojistik destek sağlıyordu. Ne hafta sonları ne de geceleri, gündüzleri vardı. Her şeyden uzak, izole bir hayat yaşıyorlardı. Sınavların yapılmasıyla birlikte özgürlüklerine kavuştular.

Tatil herkesin hakkı ama sanki en çok da onların hakkı.

Sınav sonuçları açıklanmadan bu hakkı kendilerinde görmeyenlere önerimiz, sizler elinizden geleni yaptınız, sonrasını, daha sonra değerlendirirsiniz, şimdi en iyisi mi biraz dinlenin. Çünkü önümüzde zor günler yine bizi bekliyor olacak.

 

Sonuçların açıklanması, tercihler, yerleştirme, ek yerleştirme, kayıtlar, barınma, yemek, ulaşım sorunları, oryantasyon derken hemen her gün yeni bir sorunla yüz yüze gelirseniz şaşırmayın.

Ama bunlar tatlı yorgunluklar.

En zoru bile, sınav sonuçlarına baktığınızda, ekranda görünen “Hiçbir yere yerleşemediniz” görüntüsünden daha ürkütücü olamaz.

Sınav baskısı, artı korona tedirginliği, bu yıl sınava giren adayları çok zorladı. Arada dışarı çıkıp hava bile alamadılar.

İşte hepsi geçti. Kuşlar kadar hürsünüz ama ne olur sosyal mesafe kuralını asla ihlal etmeyin, maskesiz dışarı çıkmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Yoksa üniversiteyi kazanma sevinciniz bir anda kâbusa dönüşebilir!..

Sonuç ne olursa olsun, dünyanın sonu değil. İyi puan alıp, en iyi bölümlere yerleşenler için artık bütün kapılar sonuna kadar açılmayacağı gibi, aradığını bulamayanlar için de her şey bitmiş olmayacak!

Demokrasilerde çare tükenmez sözünü çok severim. Bu konuda da çare tükenmez, bu yüzden, hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun.

Yeter ki pes etmeyin ya da nasıl olsa istediğim yere girdim diye rehavete kapılmayın...


YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)