https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Yeni öğretim yılına hazır mıyız?

Okullar açıldı, açılacak ama hala gideceği okul henüz belli olmayan yüz binler var.

Yeni öğretim yılına hazır mıyız?
Milliyet Diyalog

Üniversiteler bir yana, ilk ve orta dereceli okullarda, kayıtlardan nakillere, öğretmen atamalarından oryantasyon eğitimlerine kadar her şey muallak!..
Milli Eğitim Bakanlığı, mayısta, akademik takvimde köklü değişikliklere gitti. Okulların açılışı öne çekildi, iki de ara tatil verildi. Ders ve teneffüs süreleri azaltıldı. Ama bu arada, ilgili yönetmelikleri değiştirmeyi resmen unuttu! Bu da, ortaya karmakarışık bir sistem çıkardı!..
İlkokul birinci sınıflar için güya uyum haftası getirdik ama görünen o ki fazla kalıcı olmadı. Bir hafta önce okula başlayacaklardı, iki güne indi. Atama takvimi, yönetmelik değişiklikleri ne zaman yapılacak, o belli değil.
“MEB’dir, ne yapsa yeridir”, “Kervan yolda düzelir” gibi teselli edici değerlendirmeler yapılıyor olsa da, ilk bir ay ciddi sıkıntılar yaşanacak gibi!
İşte, velilerden bu yönde gelen mesajlardan bazıları:

Veliler dert küpü!

- Okullar 9 Eylül’de açılıyor. Yabancı dil hazırlık yeterlilik sınavları ekim ayının ilk haftası yapılıyormuş. Çocuklar, hazırlığı atlayıp lise 1’e devam etmeleri halinde, okul başlayalı 3 hafta olmuş olacak. Okulları aradığımızda yönetmelik böyle diye cevap alıyoruz.
- İlkokul 1. sınıfların adaptasyon süreci bir hafta önce başlıyordu. Onlar şimdi 5-6 Eylül’de yapılacak deniliyor, bu durumda 2 Eylül’de dönem çalışmalarına başlayacak öğretmenler ne yapacak?
- Yönetici atamaları da 23-27 Eylül’de. Onlardan boşalacak yerler ne olacak? Yıllık programı kim yapacak?
- Daha önce MEB tarafından açıklanan resmi takvime göre okullar 16 Eylülde açılacaktı. Resmi takvimi mayısta değiştirip 9-16 Eylül arasında düğün-sünnet-uçak-tatil-otel-yurt dışı programı yapmış olan binlerce kişi mağdur edildi. Programlı yaşamak suç mu?
- Mazeret durumu atamaları yapılacak binlerce öğretmenin sonucu 29 Ağustos’ta belli olacak. 4 gün sonra okula öğrenci gelecek. Bu öğretmenler ne zaman ev bulup, ne zaman taşınıp, ne zaman göreve başlayacaklar? Pes doğrusu.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)