adscode

Dünyanın dengesini kim bozdu?-1

Böyle bir denge var mı? Varsa dengeyi sağlayan unsurlar nelerdir? Bu unsurların birbiriyle olan ilişkisi nedir? İlişkilerin sağlıklı sürdürülebilmesi için ne gereklidir? Ne kadar çok soru var.

byomerorhan@gmail.com
Matruşka bebek gibi açtıkça yeni bir bebek, yeni bir soru çıkıyor. Sorulara yanıt aramadan önce dünyayı tanımakla başlamak en doğrusu olacaktır.

Dünyamızın yaşının 4,54 milyar yıl olduğu tahmin edilmektedir. En azından jeologların yapmış oldukları bilimsel ölçümlemeler bunu vermektedir. Yerkürenin jeolojik tarihine göz gezdirdiğimizde birkaç jeolojik devir diye tanımlanan süreçleri görüyoruz. Milyonlarca yıllık aralıkları kapsayan bu devirleri inceleyerek yazıya devam edileceğini düşünmeyin ama gerçeğimiz bu.

4,5 milyar yılda oluşan dünyamızı özellikle 18. yüzyıldaki sanayi devrimi ile birlikte 300 yılda yoğun bir çabayla yok etmeye başlamış durumdayız! Domino taşlarıyla özenle dizilerek oluşturulmuş büyük resmi, bir taşı devirerek bozmak gibi bir şey bu! Her şey sadece bir taşı devirerek başlar. Peki devrilen ilk taş nedir? Bunun için büyük resme tekrar bakmak gerekir. 18. ve 19. yüzyılda nüfus artışı, kentlere göç, sömürgecilik, burjuvazinin gelişimi, kapitalizmin yeni yatırım alanları araması ve daha fazla zenginleşme isteği, teknolojideki gelişmeler gibi etkenlerle sanayi devrimi yaratılmıştır.

Kapitalizm parlayarak insanların gözünü kör etmiş olmalı ki köylerden kentlere göç inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Bu daha fazla enerji ve tüketim demektir. Enerji! Katı yakıttan elde edilmesi kolay bir yöntemdir ve karbondioksit demektir. Bu da hava kirliliğini arttırarak sera etkisi ile dünyanın ısısını her geçen gün inanılmaz boyutlara ulaştırmaktır.

Olsun, sıcak kötü değildir ki! İnsanın iliği kemiği ısınır. 1 C° sıcaklık artışının kime ne zararı olur? Üstelik ne güzel zenginleşiyoruz! Ya da birileri zenginleşiyor. Ancak 1 C° artışının deniz ve karalarda 3 ile 6 C°’lik artış anlamına geldiğini de unutmamak gerekiyor. Sonuçları merak ettiğinizi duyar gibi oluyorum.

İşte 1 C° artışın sonuçları:
Kuraklığın ve kum fırtınalarının artması, buzulların erimesi, eko sistemin bozulması ve birçok canlı türünün yok olması, yağmur ormanlarının azalması sonucu birçok canlı türünün yaşamını yitirecek olması, okyanuslardaki mercanların ölmesi ve 4000 balık türü ve canlısının yok olması, deniz suyunun ısınmasına bağlı olarak kasırgaların artması. Amaaan düşündüğümüz şeye bak daha birçok canlı türü var nasıl olsa, idare ederiz. Üstelik insandan kıymetli mi? Bence devam edelim ve biraz daha ısınalım; sıcaktan zarar gelmez!

2 C° artışın sonuçları:
Böyle devam edersek yaklaşık olarak 2040 yılında sonuçları görmeye başlayacağız. 1 C° sıcaklığın sonuçlarını biraz daha ileriye götürün. Okyanuslardaki karbondioksit artışına bağlı olarak asit oranı da artacak birçok canlı türü daha yok olacak. Canlıların bir kısmı karbondioksiti emerek sera gazı oluşumunu azaltmaktadır ancak bu durumda canlılar ölünce sera gazı salınımı katlanarak çoğalacaktır. Kuraklığa bağlı olarak çölleşme artacak ve insan ölümleri olacaktır. Orman yangınları artacak bu da karbondioksit artışını hızlandıracak, aşırı sıcaklar nedeniyle tarımda kuraklık yaşanacak, içme suyu ciddi oranda azalacak, buzullar eriyecek,  özellikle kuzey ülkelerindeki sular 5-6 metre yükselecek, göç artacak, ekonomik dengeler alt üst olacak. Aslına bakacak olursanız sonuçların hepsini yazmadım ama sizler mutlaka zincirleme reaksiyon olarak tahmin edebilirsiniz. 2 C° sıcaklık artışı önemli değil, güneş kremi sürüp dışarı çıkarız diye düşünmüyorsunuzdur umarım.

Milyonlarca yılda oluşan bir sistem bu kadar kısa zamanda yok olur mu? Yok, canım olmaz. En azından ben büyürüm, çocuklarımı büyütürüm hatta onların çocuklarını da büyütürüz diye düşünebilirsiniz. Ama üzgünüm, göstergeler bunun tersini söylüyor. Çünkü bozulma başladı ve bunu geri çevirmek için ciddi anlamda bilinçlenmek ve ülkelerin yaşamsal önem taşıyan planlar yapması gerekir. Bu anlamda birilerinin ciddi planlar yaptığı ortada ama ya biz? Dinozorlar bana göre şanslıymış çünkü bir gök taşının çarpması sonucu bir anda yok olmuşlar büyük bir ihtimalle acı da hissetmemişler en azından ailelerinin ve diğer canlıların gözlerinin önünde yok olmasını izlememişler.
Devam edecek…

Ömer Orhan


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)