adscode

Hangi Anaokulu?

byomerorhan@gmail.com
Okullar kapandı ama beraberinde de birçok soru ve sorunla yine hummalı bir yaz başlıyor. Anne babalar, çocukları için en ideal okulu bulma telaşına düşecek. Telaş büyük olacak ama önceliklere göre “enler” değişecek.
Her yaş grubu için velilerin soruları, sorunları, beklentileri farklı. Elbette veliler de farklı farklı! Ancak deneyimlerin yine devrede olacağı da kesindir. Daha önce bu süreçleri yaşamış olanların görüşleri alınacak, akraba, konu komşunun fikirleri büyük önem kazanacaktır. Kimisi bir metodolojiye göre liste yaparak okulların süreçlerini ve olanaklarını sorgulayacak, kimisi bütçesine göre önceliklerini belirleyecek, kimisi de zorunluluklarına boyun eğecektir.


Anaokuluna çocuk verecek veli için hijyen birinci sırada yer alırken, ilkokul için en iyi öğretmen, lise araştıranlar için üniversite başarısı öncelikle sorgulanacaktır. Anaokulu velileri, çocuklarını verecekleri kurumların lisesi varsa üniversite başarısını soracak ancak lise velileri için hijyenle ilgili bir soru belki de hiç akla gelmeyecektir. Türkçeyi bile henüz doğru konuşamayan bir çocuğa; anaokulunda kaç yabancı dil öğretileceği, okulda, okuma yazma çalışması yapılıp yapılmadığı, matematiksel işlemlerin programda yer alıp almadığı hatta “vizyoner” bir bakış açısı ile Çince bile irdelenecektir.


Çocukların yeteneklerini keşfetmesi ile ilgili ne tür etkinlikler düzenlendiği, okulun bu alandaki daha önceki uygulamalarının neler olduğunu öğrenmek aydınlatıcı bir şeydir. Ancak henüz tek bir tuşa dokunmuş çocuğun, ne zaman piyano virtiözü olacağının sorulması ve okulun bu anlamda ne tür özel çalışmalar yaptığının öğrenilmesi gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.


Anne babaların çocukları için en iyisini istemeleri anlaşılır bir şeydir ancak işin tadını da kaçırmamak gerekir. Kitaplarda yazılı olan doğrular herkesin doğrusu değildir. Her insanın genetik yapısı, yetiştiği aile, çevresi, edineceği arkadaşlarının birbirinden farklı olması ortaya değişik doğrular çıkaracaktır. Bir ailenin doğrusu diğer aile için uygun olmayabilir.

Tüm bunlarla birlikte, okulların yaklaşımları da oldukça dikkat çekicidir. Son yıllarda özel anaokulları kendilerini farklı göstermek için ne yapacaklarını şaşırmış durumdadır. Müthiş bir yarış var! Çok yakın bir zamanda, anaokulu çocuklarının atomu bile parçaladıkları söylenirse şaşırmayın.  

Ömer ORHAN

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)