adscode

Sanal sanmayın. Korunun ve koruyun!

Teknoloji gelişti, mertlik bozuldu. En akılsızın elinde bile akıllı bir telefon var. En parasızın cebinde de o cihaza sahip olacak para!

byomerorhan@gmail.com
Kullanım koşullarında ateşe ve suya atmayın diyor hepsi, ki su için de çözüm bulundu, darısı ateşin başına.

Nasıl çalıştığını bulmak ise kültür meselesi; Almanlar önce cihaz kitapçığını okurken Türklerin öğrenme yöntemi her zaman sınama, yanılma.

İlk öğrenilen fotoğraf çekmek, ilk kurulan uygulama ise feysbukinstagram ve sinepçet.

Sonra…

İzinsiz görüntü ve ses kayıtları… Kişi haklarına saldırıya varacak paylaşımlar...

Herkesin her şeyi çekebileceği ve paylaşabileceği gibi bir kanı…

Sanki milletin sarı basın kartı var da haber peşinde koşuyor.

Gün geçmiyor ki dijital dünyada ve sosyal medyada yapılan paylaşımların sonuçları ile ilgili mağdur olan birileri çıkmasın.

Oysa 10 Aralık 1948 tarihinde Paris’te toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” kabul edilmişti.

-ti

Sanırım karar bize kadar ulaşmadı.

Dünya bu kararı yeterli görmedi ve 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni kabul etti.

Devlet, kitle iletişim araçlarının çocuğun gelişimi açısından önemini kabul eder. Ayrıca kitle iletişim araçlarının verebileceği her türlü zarardan çocukları korur.” denildi…

-di

Bu karar da bize uzun yıllar ulaşmadı.

Çocuklar vardı ama hakları onlara ne kadar verilirse o kadardı. Hak diye bir kavram olmayınca, çocuklar da bu kültürle yetişti.

Millî Eğitim Müdürlüğünden okullara gönderilen bir yazıda “Liseli öğrencilerin dedikodu yaptığı uygulama olan potinsskullanılmasın” deniyor.

Oldu mu? Oldu.

Okullar da öğrencilere kullanmayın diyecek ve sorun bu şekilde çözülecek. En kolay sorumluluk yerine getirme yöntemi:

-Ben söyledim!

Sadece demekle olsa keşke…

Bakınız Nazım da ne demiş?

“…sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?

İşin kolayına kaçmadan ama...”

Sözü edilen uygulama 2016 yılı Aralık ayında popüler olmaya başlamış ve sağduyulu insanların müdahalesi ile erişim engellenmişti. Bir ay sonra tekrar aktif olan uygulama şu an için çok hızlı yayılan ve gençler arasında kullanılan bir uygulama. Kimin kim ve ne olduğu belli olmayan ortamda her türlü tehlike mevcut!

Evlilik programları ve sündürülmüş dizilerle donatılan televizyonlarda bu ve benzer konularda da bilinç düzeyini yükseltmek için programlar yapılamaz mı?

Yıllar önce hırsızlık yaparken yakalanan birinin dediği gibi “eğitim şart”.

Bilinç olmadan olmaz…

Son 10 yıldır giderek artan bilişim suçları nedeniyle “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”nin disiplinle ilgili suçlar ve cezalar bölümünde de güncellemeler yapıldı.

Bilişim araçlarını amacı dışında kullanmak – Kınama

Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine ve kişilere zarar vermek. – 1-5 gün arası uzaklaştırılma

Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretimi engellemek, kişilere ağır derecede maddi ve manevi zarar vermek. – Okuldan atılma

Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla; bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturmak, bunları çoğaltmak, yaymak ve ticaretini yapmak. – Örgün eğitimin dışına çıkartılma

Hiç kuşkusuz öğrenciler korunmaya çalışılıyor ama yöntemler ve uygulamalar ne derece etkili?

Millî Eğitim Eski Bakanı Nabi Avcı, 2015 yılında yayımladığı genelgeyle özel okulların reklam ve ilanlarında kesinlikle öğrenci resimlerinin ve isimlerinin kullanılamayacağını bildirmişti.

07 Mart 2017 tarihinde yayınlanan 12 numaralı genelgede ise kanun ve çocuk hakları sözleşmelerine atıfta bulunularak “kişilerle ilgili her türlü ses, yazı, görüntü ve video kayıtlarının İnternette veya farklı dijital ya da basılı ortamda hukuka aykırı şekilde paylaşılmasının…” suç olduğu ifade edilmektedir. “Ayrıca, kişilerin psikolojik ve sosyal yönlerine olumsuz etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarına yüklendiği ve paylaşıldığı tespit edilenler hakkında yasal işlem yapılacağı” belirtilmektedir.

Bu anlamda insan haklarına yönelik tüm düzenlemelere ve genelgelere ihtiyaç vardı, iyi oldu; ancak bir tarafta dedikodu portalları, evlilik programları vb. aktiviteler aleni yapılırken diğer yandan kuru yasaklamalar yeterli değil.

Bu genelgenin biraz daha detaylandırılması ve açıklayıcı olması gerekir. Sonuçta herkes hukukçu değil! Yani şimdi de hiçbir şey paylaşılamaz duruma gelindi.

Teknolojinin gelişimi doğrultusunda gelişemediğimiz ortada. Bir türlü ayak uyduramıyoruz. Özellikle de uygarlık seviyesi düşük toplumlar daha çok sorun yaşıyor.

Ne yapmalı?

Öncelikle okullarda bilinç düzeyinin yükseltilmesi için kampanyalar başlatılmalı.

Bu kampanyalar televizyon ve radyo yayınları ile desteklenmeli. Diziler, tartışma programları ile iletişim kanallarının tümüyle farkındalık arttırılmalı.

Ayrıca yasal düzenlemeler çok daha detaylı ve kolay anlaşılır şekilde düzenlenmelidir.

Kimsenin işi kolay değil. Özellikle de kötü niyetli birileri varken ve onlar insanların zaafları üzerinden kazanırken, her şey çok daha zor. Ama madem bu teknolojiyi seviyoruz, bir yolunu da bulmalıyız.

Korunun ve koruyun!

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)