adscode

Veliler, dikkat! Kaybeden çocuklarımız olacak.

Veliler, dikkat! Kaybeden çocuklarımız olacak.

byomerorhan@gmail.com
 

  • Dershaneler kapatılacaktı, kapatıldı.
  • Dershanelerin okula dönüşümlerine izin verilecekti, verildi.
  • Dönüşen dershaneler, temel lise olacaktı, oldu.
  • Temel liselere ve özel okullara geçen öğrencilere eğitim desteği sağlanacaktı, sağlandı.
  • Dershanelerin bir kısmı da mevcut binalarında kendilerine sunulan 4 yıllık süreyi kullanarak ayakta kalma olanağını kullanacaktı, kullandı. Üstelik okul olmak için son derece yetersiz binalarda! Geçiş dönemlerinde elbette birçok şey göz ardı edilebilirdi, edildi… Ancak dönüşen dershanelerin bir kısmı da, ciddi yatırımlar yaparak eğitime katkı sağlayacak okullar olma yolunda ilk adımları attı.

Ne var ki, dershaneden dönüşen bazı temel liseler, yarım gün okul, yarım gün dershane söylemi ile öğrenci kayıtları almaya başladı. İlk yılın sonunda da birçok Anadolu Lisesi başta olmak üzere okulların özellikle son sınıflarından bu okullara geçişler oldu.

Fakat maya tuttu, devletin üzerindeki yük azalmaya başladı. Artık özel “sektör” iş başındaydı!

Özel okulların sayıları artmaya, özel okulculuğa daha önceden girmiş olanlarla birlikte büyük dershaneler, Anadolu’da da okullar açmaya başladı. 

Eğitimden ödün vermeden hareket eden/edecek olan özel okulların eğitimin kalitesini arttıracağı kesin. Devletin süreci yakından izlemesi ve özellikle okul deneyimi olmayanlara ayrıca rehberlik etmesi gerekir.

Ancak dershanelerin kapatılması ile yaşanan boşlukta birçok “merdiven altı” yer faaliyet göstermeye başlamıştır. Eğitim danışmanlığı ve özel ders adı altında etkinlik yapacağı, hatta özel okul adı vererek bu kurumların kendilerini tercih ettiği gibi gerçek dışı beyanlarda bulunarak, bu okulların velilerine ulaşmakta ve davet etmektedir.

Etik önemlidir ve iş etiğine en çok dikkat etmesi gereken kişiler de eğitimcilerdir. Velilerin bu tür davetlere itibar etmemesi veya adı geçen okullara danışması gerekir. 

Herhangi bir okulun velisine telefonla, e-posta göndererek ya da diğer iletişim kanallarıyla ulaşarak “aklını çelmeye” çalışmanın ne derece doğru olduğunu okuyucunun ahlak anlayışına bırakıyorum.

Eğitimcilerle eğitimcilik yapmaya çalışanların ayırt edilmesini dilerim. Aksi takdirde kaybeden çocuklarımız olacaktır.

 

Ömer Orhan


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)