adscode

Öğretmen atamaları

Öğretmeniyle, öğrencisiyle, velisiyle ve diğer tüm paydaşları ile ne olur artık eğitime sahip çıkalım.

aguclu@milliyet.com.tr
Öğretmen atamaları konusunda ciddi sıkıntılar var. Ne açıklanan 45 bin kadro tatmin edici oldu ne de branşlara göre dağılım. Bir dokunun bin ah işitin. “Hani meslekli eğitim, okul öncesi, rehberlik önemliydi”, “hani sosyal bilimlerde mağduriyetler giderilecekti” deniliyor. Haksızlar mı?

Öğretmen yetiştirme, atama ve kariyer basamaklarına yönelik uygulamalarda yeniden bir yapılanmaya gitmek kesinlikle şart.

Peki tüm bu sorunları seçim öncesinde yani şimdi değil de ne zaman konuşacağız?

Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler, milletvekili adayları ve en önemlisi de daha şimdiden kendisini Milli Eğitim Bakanı olarak görenlerin ve onları bu makamlara yakıştıranların eğitime ve öğretmenlere yönelik görüşlerini, projelerini duymak istiyoruz.

Duyalım, düşüneyim, uygulanabilirliğine ve sözü edilen kişilerin bugüne kadar yaptıklarına bakalım ki oyumuzun rengini ona göre belirleyim.

Eğitimin ve öğretmenin önemini biz paydaşlar bilmez, biz hatırlatmazsak kimsenin umurunda olmayacaktır.

Öğretmeniyle, öğrencisiyle, velisiyle ve diğer tüm paydaşları ile ne olur artık eğitime sahip çıkalım.

Şunu asla unutmayalım bir ülkede öğretmen, öğrenci, veliler mutlu değilse gerisi teferruattır.
Özellikle de bizim gibi nüfusun üçte ikisinin eğitimle direk içe olduğu ülkelerde…

MEB atamalar konusunda tatmin edici açıklamalar getirmeli, ek atama olacak mı, olmayacak mı bunu bir an önce paylaşmalı, iktidara talip olanlar da bu konuda ne düşünüyor bir bir ortaya koymalı ki önümüzü daha net görelim.

Elbette tüm meslekler, tüm alanlar, tüm sorunlar çok önemli ama eğitimdeki sorunları çözmeden diğer alanlarda gerçekleştireceğimiz reformları kalıcı hale getiremeyiz.
Olaya bir de bu çerçeveden bakmakta sonsuz yarar var…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)