adscode

Erken teşhis şart!

Geleceği inşa ederken gerekli olan en değerli yapı taşı hayaldir. O olmazsa olmazdır!

byomerorhan@gmail.com
Okula yeni başlayan çocuklarda mazur gördüğümüz hayal, diğer yaş grupları için tehlikeli kabul edilir.

Gerçeklikten uzak ve bugün için bir işe yaramaz düşünceler, pek gerekli kabul edilmez. Bunun içindir ki hayal kuranlara hafif bir aşağılayıcı ifade ile hayalperest denir.

Bu çocuk adam olmaz! Allah muhafaza hayaller peşinde koşuyor.

Yahu bırak koşsun. Sen koşmadın da ne oldu?

Kabullenmesi zor olsa da hayal herkese lazımdır. Bugüne, dünün hayalperestleri sayesinde gelmedik mi? Gerçi geçmişte de bu işe hiç sıcak bakılmamıştır. Aradan sıyrılarak hayal kuranlar, tutkularının peşinden giden üç beş kişi sayesinde bugünlere gelebildik. Her türlü engellemeye rağmen vazgeçmemiş olmaları övgüyü hak ediyor. Teşekkürler!

Öğrenme, uzun bir süreçtir. Bu sürecin içerisinde yetişkinlerin de öğrencilikleri devam etmelidir. Aksi takdirde dikte eden, kuru ezber yaptıran bir anlayış hâkim olur. Bu yaratıcılığın en büyük düşmanıdır. Baskıcı ve dogmatik düşünce, başka türlüsünün olabilirliğini asla düşünmez. Hayal, belirsizlik, kontrolsüzlük anlamında da geleceği için “şapkadan ne çıkacağı” bilinmek istenir.

Doğuştan sahip olunan bir özellik olsa da köreltilerek zamanla yok edilebilir ama insan, her yaşta öğrenir. Bu önermeden yola çıkarsak, hayal kurmayı da öğrenebiliriz. Gerçi yaş ne kadar ilerlerse o kadar güçleşir ama hiç olmaz diyemeyiz. Hayal kurmayı öğrenmek için erken teşhis şart! 

Bence bunun için en iyi öğretmen, çocuklardır. Dolduracaksın öğretmenleri bir sınıfa, başlarına da bir anaokulu öğrencisini vereceksin, bakın neler oluyor, ezber nasıl bozuluyor!
Öğrenme süreci içerisinde kaş yapalım derken göz çıkartılır. Eğitim sistemindeki en büyük tehlikelerden biri budur. Eğer hayal kuramazsanız birilerinin hayalini anlamak için hayatınızı geçirmek zorunda kalırsınız ki bu da tatsız ve sığ bir durumdur.

Hayal öyle bir şeydir ki iş hayatınızdan sosyal hayatınıza ve hatta özel hayatınıza kadar tüm alanlarda farklılığınızı ortaya çıkartarak, başarınızı ve mutluluğunuzu arttırır.

Peki, gelecek nasıl gelecek? Kim getirecek? Diyelim geldi, kabullenecek cesareti kim gösterecek?

Hayalleri olan bir gelecek için…

Ömer Orhan

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)