adscode

Ezberci Öğretim ve Ezberi Bozmak…

Ezberi bozabilen kişi başarılı, yönetici ise lider olur!

byomerorhan@gmail.com
Kendimi bildim bileli bu ülkede bir ezberci öğretim söylemi olmuştur. Okumuşundan okumamışına her insanın ağzında, ezberci öğretimin ne beter bir şey olduğu vardır. Serzenişte bulunanların içerisinde eğitimcilerin olması da oldukça ironik bir durumdur.

Madem yakınacaksanız, ezberci olmayın efendim! Yok! Yeni gelin gibi “hem ağlarım hem giderim”.

Bir saptamam vardır; millet olarak kulaktan dolma sözlere çok fazla itibar ederiz. Hayır, duyan da çok iyi birer dinleyici olduğumuzu düşünür ama o da yok. Saflığımızdan, iyi niyetimizden, her söze inanıyor olduğumuzdan mı yoksa bilimsel düşünce yapımızın eksik olduğundan mıdır bilinmez ama araştırmayı, kanıt aramayı, dayanaklara bakmayı, referansları pek sevmediğimiz kesin!

Her insanın bir akıl süzgeci vardır ama eğitimciler de dâhil olmak üzere bu süzgecin gözeneklerinden ben bile geçerim. Her şey kabulümüzdür.

“Gel, ne olursan ol gel.” Her ne kadar Mevlevilik kültürümüzün içerisinde değerli bir taş gibi parlamaktaysa da onu da okuduğumuzla değil duyduğumuzla biliriz.

İşin kötü tarafı, duyduğumuza öyle inanırız, kendimizi öyle ikna ederiz ki daha sonraları duyduklarımız bizim söylemimiz ve düsturumuz olur, sonuna kadar da lafımızın arkasından gideriz!

“Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.”   

En dayanaksız ve kulaktan dolma konularda yaklaşım böyle olursa, biraz bildiğimiz ya da hasbelkader üç beş satır okuduğumuz konuyla ilgili tavrımızı siz düşünün artık. Karşımıza çıkan ve söylemimize ters yaklaşanın “Vay hâline!”

Hayatımız ezbere…

Ezber öğrenme kavramına kısa da olsa biraz yakından bakalım: Beyin öğrenme olayında tekrarı ister ve “sever”. Bu da bir anlamda ezber olur. Biliyorum kulağa hoş gelmiyor ama maalesef durum bu!

Bu arada “ezbere” ile “ezber etmenin” aynı anlama gelmediğini fark etmiş olmalısınız.

Tabiri caizse kuru kuruya ezber sevimsiz olduğu için onun yerine farklı yöntem ve tekniklerle öğrenme, daha zevkli ve istendik hâle getirilebilir.

Ezberlense de ezberlenmese de alınan bilgi, mutlaka yapılandırılmalı ve kalıcı hâle getirilmelidir. İşte bu süreç içerisinde sadece ezber değil, çeşitli yollardan bilgi alınmalı ve işlenmelidir. Bu anlamda görsel, işitsel, dokunsal ya da drama gibi çalışmalar, edinilen bilginin kalıcı olmasına etki edecektir.
Öyle ya da böyle kendini inandırmış bir insana bildiklerini sorgulatmak, bir anlamda onu tekrar başa döndürmek zordur ama Türk insanı için bu, neredeyse imkânsızdır. Zaten güç bela edinilmiş deneyim veya bilgiden vazgeçmek kolay değildir. Hele de öğrenmeye bu kadar aç bir milletseniz!
Kısaca her türlü zorluğu göze almış öyle ya da böyle “ezberlemiş” insanın ezberi bozulmaz. Bunun nedeni de, bilimsel düşünce yapısından uzaklaştığımız, bilerek veya bilmeyerek daha dogmatik “ezberci” bir anlayışla yetiştirildiğimiz olabilir mi acaba?

Şu deyimlere bir göz atalım…

Bizim zamanımızda…

“Biz böyle öğrendik.” ya da “Bize böyle öğrettiler.”

Eski köye yeni âdet.

İcat çıkarma!

Öğrenme kültürümüze bakar mısınız lütfen?..

Bazen bildiklerini unutarak başlamak gerekir. İşte ezberi bozmak, yeniden öğrenmeye ve denemeye hazır olmak, değişimin de en önemli koşuludur.

Her sektörde her insan için zamanla bakar kör olma durumu veya mesleki deformasyon söz konusudur. Eğitim alanında da yıllarca belirlediği yöntem ve tekniklerle ders anlatan, buna alışmış, kendini bu anlamda güvende hisseden öğretmene süreçlerini sorgulatmak hiç de kolay değildir.
Sözün bittiği yere geldik. Ezberlemek de zordur ezber bozmak da. Hatta en iyisi hiç ezberlememektir ama o da olmaz.

Bilgiyi yaşamla ilişkilendirerek, kullanılabilir ve değiştirilebilir olarak kabul etmek gerekir. Sadece açık fikirli olmak yetmiyor, açık beyinli de olmak lazım.

Ezberi bozabilen kişi başarılı, yönetici ise lider olur!

Ömer Orhan

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)