adscode

​Hormonlu hayatlar…

Keşke, eski günlerdeki gibi olsa her şey. Kaçsak gitsek buralardan... Öyle son model arabalar, teknolojiler, akıllı falan filanlarımız da olmasa…

byomerorhan@gmail.com
Otobüse bilet atarak binsek, vapurda makine dairesinin önünden geçerken iyot kokusu ile birlikte sıcak hava ve yağ kokusunu içimize çeksek, dev pistonların sesini dinleyerek... Martıların çığlıklarına kulak versek de simidimizi bölüşsek açlığımızı unutarak…
Haydarpaşa iskelesinde inip gördüklerimizi zihnimizdeki fotoğrafa yapıştırsak, hiç çıkmayacakmış gibi... Gara girmeden önce de son bir defa dönüp ardında köpükler saçarak yol alan vapuru izlesek…
Geçmişi özlüyor, yokluklarını umursamadan iç çekiyoruz maziye. Sararmış bir fotoğraf, eski bir kıyafet, bir mektup ya da bir kartpostala hapsoluyoruz baktıkça.
Hey gidi günler hey! 
Her şeyin tadı bir başkaydı eskiden. Hayat bile hormonsuzdu.
Tatillerde bayram yapılırdı, şimdi ise bayramlarda tatil! 
Bakanlar Kurulu kararıyla bayram tatili 9 güne uzatıldı. Ne zaman uzatılmadı ki? Seviyoruz uzatmaları vesselam… Öyle yaya yaya, geniş geniş, hiç acelemiz yok.
Üstelik o kadar kanıksadık ki biz uzatmaları, artık uzatılan bayram değil tatil. Artık hormonlu tatillerimiz olmaya başladı.
Ön görüsü kuvvetli olanlar önceden rezervasyonlarını bile buna göre yaptırdı. Parası olan ve bayramı kenara itenler bir sonbahar tatiline çıkacak. Ülkede yaşanan şeylerden yoruldu millet! Tatil “iyi” gelecek. Unutacak. Hiç unutulmaması gerekenleri bile!
Herkes kendini sıfırlayacak, sonra dönecek ve “–mış gibi” yapmaya devam edecek. 
Bayram, millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler. Seyran ise gezme gezinme demek. 
Efendim bu demek oluyor ki, seyranın hakkı sonuna kadar verilecek, bayram için de telefondan bir mesaj yollanacak kutlama da böylece yerine getirilmiş olacak.
Zaten çok çalışmış, yorulmuş, bayramı da seyranı da sonuna kadar hak etmiştik. 
Herkese iyi seyranlar, bayramınız kutlu olsun.

Ömer Orhan

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)